Icon Szybka realizacja
Icon 15 dni na zwrot
Icon Bezpieczeństwo transakcji

Soczewki kontaktowe dla osób po 40-stce

Soczewki kontaktowe dla osób po 40-stce

Z wiekiem mogą pojawiać się problemy ze wzrokiem. Nie muszą one być spowodowane tylko problemami zdrowotnymi czy naszą kondycją. Mogą być następstwem wieloletnich zaniedbań, np. unikaniem noszenia okularów przeciwsłonecznych czy pracą przy komputerze.

Wady wzroku po 40 roku życia

Około 40 roku życia w naszych oczach zaczyna się rozwijać starczowzroczność. To stan, w którym oczy tracą zdolność skupienia się na pobliskich obiektach. Brak możliwości wyraźnego widzenia rzeczy z różnych odległości może być naprawdę meczący. Po przekroczeniu 40 roku życia wiele osób decyduje się na okulary do czytania lub używanie okularów dwu i wieloogniskowych, a także soczewek kontaktowych różnego rodzaju.

Jak pokazują statystyki, po 40 roku życia może pojawić się wiele różnych dolegliwości wzroku jak i znaczne rozbieżności w widzeniu między lewym i prawym okiem. Dlatego pomocne będzie badanie oczu, a następnie dostosowanie nie tylko właściwej pomocy, ale nawet stworzenie odpowiedniej jej kombinacji. Może się bowiem okazać, że rozwijające się uszkodzenie wzroku czy starczowzroczność przełożą się potrzebę połączenia soczewek kontaktowych z okularami.

Co to jest starczowzroczność?

Starczowzroczność to:

  • problemy z widzeniem na bliską odległość, a co za tym idzie z czytaniem czy pracą przed komputerem,
  • potrzeba większej ilości światła w mieszkaniu dla lepszego widzenia,
  • podrażnienie i suchość oczu,
  • olśnienia podczas jazdy samochodem czy codziennego ruchu.

To tylko kilka przykładów najczęściej występujących objawów, jakie mogą spotkać osoby po 40 roku życia. Starczowzroczność nie musi być spowodowana przewlekłymi chorobami, ale po prostu wieloletnimi zaniedbaniami, np. poprzez unikanie używania okularów przeciwsłonecznych lub źle dopasowane soczewki okularów. Soczewka oka skupia światło na siatkówce i dostosowuje swój kształt w zależności od tego, na co patrzysz, na czym skupiasz wzrok. Od młodego wieku do późnych lat 30 i wczesnych lat 40 Twoja soczewka jest zwykle przezroczysta, cienka i elastyczna. Później staje się znacznie grubsza i mniej elastyczna co utrudnia jej zmianę kształtu i odpowiednie załamywanie światła. To z kolei przekłada się na łapanie ostrości na pobliskich obiektach. W ten sposób powstaje dalekowzroczność, którą bardzo łatwo skorygować za pomocą okularów dwuogniskowych lub wieloogniskowych, jednoogniskowych soczewek kontaktowych, a także wieloogniskowych soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe po 40-stym roku życia

Soczewki kontaktowe to znakomity sposób na korekcję starczowzroczności. Możesz wybierać: soczewki wieloogniskowe lub zmiennoogniskowe jednorazowego i wielokrotnego użytku. Soczewki kontaktowe będą wymagały dopasowania przez optyka, aby uzyskać najlepsze dopasowanie i odpowiednie opcje dla Twojego stylu życia i korekcji wzroku. Najczęściej wybieranym produktem są wieloogniskowe soczewki kontaktowe pozwalające na wprowadzenie dwóch niezależnych mocy do widzenia bliższych i dalszych obiektów. Niektóre przykłady soczewek wieloogniskowych obejmują soczewki koncentryczne, soczewki asferyczne i soczewki translacyjne. Wszystkie te typy soczewek zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić wyraźne pole widzenia na bliską, dalszą i średnią odległość poprzez przesunięcie wzroku. Tego typu soczewki nie są idealne do wszystkich sytuacji dnia. Niektórzy użytkownicy chętnie korzystają z nich zamiennie z okularami, a nawet sprawdzają różne rodzaje i typu soczewek, aby dopasować je jak najlepiej do swoich potrzeb.

Mogą zainteresować Cię również

Podobne artykuły