Icon Szybka realizacja
Icon 15 dni na zwrot
Icon Bezpieczeństwo transakcji

Wybór okularów przeciwsłonecznych. Czym się różnią, jakie wybrać, na co zwrócić uwagę?

Wybór okularów przeciwsłonecznych. Czym się różnią, jakie wybrać, na co zwrócić uwagę?

Na rynku optycznym jest ogromny wybór okularów przeciwsłonecznych. Możemy wybierać między okularami korekcyjnymi przeciwsłonecznymi, okularami przeciwsłonecznymi z polaryzacją lub bez, w okularach vintage, czy sportowych. Do wyboru są ramki plastikowe, metalowe, kolorowe soczewki czy okulary lustrzanki.

Który typ okularów jest najlepszy? Czy dany model okularów sprawdzi się w każdej sytuacji, nad morzem i w górach? Czy będzie spełniać wszystkie oczekiwania? Czym tak naprawdę różnią się okulary i na co zwrócić uwagę kupując nowe okulary przeciwsłoneczne?

Optyk.com zaprasza do lektury. Poniższy poradnik powinien ułatwić Ci zadanie przy zakupie okularów przeciwsłonecznych.

 

SOCZEWKI W OKULARACH PRZECIWSŁONECZNYCH

Wybór rodzaju soczewek w okularach przeciwsłonecznych może stanowić duże wyzwanie. Pod uwagę weź miejsce, gdzie będziesz chodzić w okularach. Czy wybierasz się nad morze, czy zimą góry? A może spędzisz długie wakacje w lesie nad jeziorem łowiąc ryby?

  • Soczewki polaryzacyjne: redukują odblaski emitowane przez światło słoneczne, które odbija się np. od śniegu (np. wysokie partie gór), wody (np. morze, jezior), metal (np. maska samochodu). Zadaniem spolaryzowanych okularów przeciwsłonecznych jest przepuszczanie tylko pionowych promieni słonecznych. Te wpadające pod innym kontem są blokowane. Dzięki temu odbijające się promienie słoneczne nie oślepiają. Soczewki z polaryzacją są odpowiednie dla osób, które wybierają się nad wodę. Sięgają po nie amatorzy sportów wodnych, żeglarze i ratownicy. To również świetne rozwiązanie dla kierowców, szczególnie zawodowych, którzy długie godziny spędzają za kierownicą. Pacjenci z zaćmą także powinni zakładać okulary polaryzacyjne.
  • Soczewki niespolaryzowane: odpowiednie są dla wszystkich, którzy nie wymagają noszenia okularów z polaryzacją. Jeżeli zjeżdżasz na nartach, to soczewki z polaryzacją mogą spowodować, że nie zauważysz oblodzeń. Niespolaryzowane soczewki sprawdzą się również, gdy będziesz w słońcu korzystać np. z telefonu komórkowego. W okularach z polaryzacją czytanie będzie utrudnione.
  • Soczewki korekcyjne: w przypadku wady wzroku, noszenie okularów korekcyjnych oraz okularów przeciwsłonecznych stanowi problem. Nie da się założyć dwóch par okularów równocześnie. Dobrym rozwiązaniem są w takim przypadku przeciwsłoneczne soczewki korekcyjne. Możesz też zdecydować się na soczewki kontaktowe. W razie potrzeby będziesz zakładać okulary przeciwsłoneczne.
  • Soczewki lustrzane: bardzo modne, od lat na topie. Ich niewątpliwą zaletą jest łagodzenie zmęczenia oczu oraz odblasków. Świetnie się sprawdzą w górach i śniegu. Mogą blokować nawet 60% światła słonecznego.
  • Soczewki szklane: gwarantują idealne widzenie bez zniekształceń. Mogą jednak okazać się dla niektórych osób dość ciężkie. Są trwale i odporne, ale w przypadku stłuczenia mogą stanowić zagrożenie dla oka.
  • Soczewki plastikowe: bardzo lekkie i wygodne w użytkowaniu, odporne na zarysowania i stłuczenia.

Przeczytaj nasz blog o polaryzacji w okularach przeciwsłonecznych

 

KOLOROWE SOCZEWKI W OKULARACH PRZECIWSŁONECZNYCH

Świadomość ochrony wzroku wzrasta z roku na rok. Coraz więcej osób decyduje się też na zakup kilku par okularów przeciwsłonecznych. Dzięki temu mogą, w zależności od sytuacji i potrzeb zakładać różne okulary. Inne założysz żeglując lub jeżdżąc na nartach. Jeszcze inne zaś jadąc samochodem w słoneczny dzień lub spacerując nad morzem późnym popołudniem.

  • Żółte soczewki: poprawiają ostrość w mgliste dni. Dlatego często zakładają je strzelcy, narciarze czy piloci.
  • Czerwone i różowe soczewki: idealne na śnieg, poprawiają postrzeganie głębi. Blokują niebieskie światło, dlatego polecane są dla użytkowników komputerów i gier.
  • Zielone soczewki: redukują odblaski, uniwersalne, świetne do uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Będziesz w nich dobrze widzieć zarówno w słoneczny jak i deszczowy dzień.
  • Niebieskie soczewki: sprawdzają się w mgliste, deszczowe i pochmurne dni oraz w zimie. Zmniejszają odblaski.
  • Szare soczewki: dobrze sprawdzą się podczas jazdy samochodem, grając w tenisa, czy jadąc na rowerze. I to zarówno w słoneczny, jak i pochmurny dzień, szare soczewki nie zakłócają percepcji kolorów.
  • Brązowe soczewki: wpływają pozytywnie na głębię koloru. Idealne dla żeglarzy, pilotów, żeglarzy i golfistów. Swoje zadanie spełniają w słoneczne dni, natomiast w te pochmurne już nie.

Przeczytaj też nasz poradnik: jak dobrać kolor okularów lub oprawek.

Pamiętaj, że kolor soczewek nie ma wpływu na jakość ochrony przed UV. Jasne soczewki okularowe chronią tak samo, jak te ciemne. Filtr UV jest niezależną ochroną, którą jest pokryte szkło okularowe.

 

CHOROBY WZORKU SPOWODOWANE BRAKIEM OKULARÓW PRZECIWSŁONECZNYCH?

Nasze oczy przez cały rok narażone są szkodliwe promieniowanie UV. Szczególnie latem, gdy słońce świeci bardzo mocno, powinniśmy zadbać o wzrok. Dlatego wybierając okulary przeciwsłoneczne powinniśmy wybrać te, które zapewniają 100% ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Zobacz artykuły Optyk.com: okulary z filtrem UV  oraz dlaczego promieniowanie UV szkodzi

Zbyt częste chodzenie po słońcu bez dobrych okularów przeciwsłonecznych może spowodować choroby oczu, np. zaćmę. Więcej o zaćmie przeczytasz na blogu Optyk.com. 

Słońce naraża nas również na promieniowanie HEV, czyli „niebieskie światło”. Zbyt długie narażanie na ten typ promieniowania może spowodować zwyrodnienie plamki żółtej oraz inne choroby oczu. Zimą, gdy śnieg zalega w górach, wybieramy się wędrówki lub jeździmy na nartach. Czy wiesz, że wtedy słońce również naraża Cię na szkodliwe promieniowanie i może doprowadzić do ślepoty śnieżnej? Szerzej piszemy o tym problemie w naszym artykule poświęconym ochronie wzroku zimą.

Ludzkie oko powinno być pod ochroną cały czas. Rowerzyści, żeglarze szczególnie powinni dbać o należytą ochronę wzroku. Narażeni są nie tylko na promieniowanie, ale również na zanieczyszczenie oka pyłkami czy drobinkami piasku. Ciało obce w oku to nic przyjemnego i może stanowić nie lada problem przy próbie jego usunięcia. Na naszej stronie WWW dokładnie opisujemy, jak wyjąć z oka niewielkie zanieczyszczenie.

JAKI TYP OKULARÓW PRZECIWSŁONECZNYCH JEST DLA MNIE ODPOWIEDNI

W Optyk.com wiemy, że wybór dopasowanych okularów przeciwsłonecznych jest bardzo ważny. Nie każdy typ okularów będzie pasować do danego kształtu twarzy, odcienia skóry czy włosów. Zmiana koloru oprawek czy szkieł okularowych będzie wpływać na to, jak będziemy wyglądać w danym modelu.

Dlatego też przygotowaliśmy dokładny opis, jak dopasować oprawki do kształtu twarzy Dodatkowo wybrane modele okularów możesz przymierzyć w naszym wirtualnym lusterku. Jest to bardzo proste i zajmuje tylko chwilę.

Dobre okulary przeciwsłoneczne to podstawa. Mamy najmodniejsze wzory okularów od sławnych producentów: Calvin Klein, Liu-Jo, Michael Kors lub Emporio Armani. Mamy też ponadczasowe Ray-Bany, czy okulary przeciwsłoneczne Karl Lagerfeld.

Czy markowe okulary przeciwsłoneczne mogą być tanie? Sprawdź naszą ofertę i kup okulary przeciwsłoneczne dla siebie i swoich bliskich. Zobacz jakie ciekawe propozycje przygotowaliśmy.

W Optyk.com kupisz:

 

JAKIE OKULARY PRZECIWSŁONECZNE KUPIĆ NA LATO?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: zainwestuj w dobre okulary przeciwsłoneczne. Takie, które będą chronić Twój wzrok i dbać o oczy. Przede wszystkim soczewki powinny zapewniać ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

To czy wybierzesz soczewki z polaryzacją, czy bez jest uzależnione od tego, gdzie będziesz je użytkować. Kształt okularów i kolor soczewek zależy od naszych wymagań, kształtu twarzy, stylu ubierania się czy charakteru.

Baw się modą z Optyk.com. Wybierz z nami swoją nową, ulubioną parę okularów przeciwsłonecznych.

Mogą zainteresować Cię również