Przyszła zima. Bez wątpienia wielu z nas kojarzy się ona z przykrymi obowiązkami. Należy wymienić opony na zimowe, odśnieżać samochód, chodniki i parkingi. Dbamy o nasze zdrowie, zakładamy czapki, rękawiczki, szaliki. Zasięgamy porad lekarza i sięgamy po naturalne witaminy, jemy więcej warzyw i owoców, stosujemy dodatkową suplementację.
- Ochrona oczu zimą
- Okulary przeciwsłoneczne w zimie, dlaczego warto je nosić?
- Ślepota śnieżna
- Okulary przeciwsłoneczne w zimie, podsumowanie
Ochrona oczu zimą
Zimowa aura ma jednak swój nieodparty urok. Można np. wykorzystać ten czas, aby odpocząć w górach. Zwolennicy sportów zimowych pamiętają o serwisie nart oraz butów. Sprawdzają, czy kurtka i spodnie narciarskie pasują. Jeszcze tylko kask, gogle narciarskie, odpowiednie ciepłe ubranie i można cieszyć się wypoczynkiem. Jeśli nie mamy ochoty na szusowanie, to zawsze można pospacerować i cieszyć oczy pięknymi widokami. Musisz przyznać, że góry zimą są szczególnie piękne.
Zimowy wypoczynek nad morzem ma również swoje atuty. Stężenie jodu zimą (oraz jesienią) jest najwyższe. Ma to z kolei bardzo duże znaczenie dla naszego systemu odpornościowego oraz pracy tarczycy. Czy jednak takie zabiegi zdrowotne, to wszystko? Czy pamiętasz, że Twój wzrok wymaga ochrony cały rok, a nie tylko latem? Zimą Twoje oczy także są narażone różne dolegliwości!
Okulary przeciwsłoneczne w zimie, dlaczego warto je nosić?
Latem okulary przeciwsłoneczne stanowią naturalny dodatek do naszego stroju. Na całe szczęście po okulary sięga coraz więcej osób a damskie okularu przeciwsłoneczne sa hitem. Wciąż jednak zbyt mało ludzi dba o dobre okulary z odpowiednim filtrem UV i polaryzacją. Gdy kończy się lato to noszenie okularów przeciwsłonecznych również. Myślisz, że należy je nosić tylko latem? Nic bardziej mylnego. Na stronach Optyk.com znajdziesz okulary modne i świetnej jakości oraz w przystępnej cenie.
Zimą promienie słoneczne stanowią istotny problem dla naszego wzroku, ponieważ śnieg odbija promieniowanie ultrafioletowe. Czy wiesz, że nadmierne promieniowanie UV-a i UV-b może doprowadzić do uszkodzenia oka i spowodować zaćmę oraz inne choroby siatkówki i rogówki? Zimą nasze oczy narażone są również na silne działanie wiatru. Może to powodować wysuszenie siatkówki, a w konsekwencji łzawienie i ból oka. Na ratunek przychodzą nam wówczas okulary przeciwsłoneczne.
Więcej informacji o działaniu promieniowania ultrafioletowego możesz przeczytać na blogu Optyk.com. Szczegółowo opisaliśmy tam temat filtrów UV w okularach przeciwsłonecznych.
Ślepota śnieżna
Czy wiesz, że długotrwałe przebywanie na śniegu, szczególnie gdy jest bardzo duże nasłonecznienie, może doprowadzić do choroby oczu, czyli tzw. ślepoty śnieżnej? Jedną z metod zapobiegających temu jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem i polaryzacją. Z pewnością widziałeś filmy o wyprawach górskich, gdzie osoby biorące w nich udział zakładają okulary przeciwsłoneczne. Jest to wymóg konieczny, ponieważ alpiniści są szczególnie narażeni na oparzenia siatkówki i rogówki. Powoduje to duże problemy z widzeniem, stąd nazwa ślepota śnieżna. Pojawia się łzawienie i światłowstręt. Dochodzi do tego uczucie piasku pod powiekami. Niesie to za sobą silny ból nie tylko oczu, ale także głowy. Dlatego też, jeżeli nie zadbasz o należytą ochronę wzroku i odpowiednie okulary przeciwsłoneczne narazisz się na problemy choroby oczu. Im wyższe partie gór, tym promieniowanie jest większe.
Czy wiesz, że śnieg odbija aż 85% promieniowania słonecznego?
Nie tylko alpiniści muszą dbać o wzrok. Nadmiernego promieniowania doświadczają również narciarze. W związku z tym w przerwach między szusowaniem na stoku warto zadbać o oczy i zawsze mieć przy sobie okulary z filtrem i polaryzacją. Optyk.com posiada w swojej ofercie szeroki wybór okularów przeciwsłonecznych, które możesz nosić w górach.
Ślepota śnieżna nie jest chorobą trwałą, ale stanowi istotny problem i naraża na wielki ból. Lekarze okuliści, specjaliści chorób oczu zalecają noszenie okularów przeciwsłonecznych zimą. Dlatego powinieneś zadbać o odpowiednie okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją. W naszym sklepie dostępne są zarówno modele okularów dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Nie możesz podjąć decyzji, który model okularów wybrać? W Optyk.com dostępne są okulary przeciwsłoneczne tzw. Unisex, czyli uniwersalne, pasujące niemal do każdego typu urody. W sklepie internetowym Optyk.com znajdziesz wiele modeli okularów przeciwsłonecznych. Czy widziałeś już nowe modele od Svarowski lub Calvin Klein? Sprawdź nasze topowe marki i ciesz się swoimi nowymi okularami przeciwsłonecznymi.
Okulary przeciwsłoneczne w zimie, podsumowanie
Promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe dla Twoich oczu. Śnieg odbija promieniowanie ultrafioletowe. Jego nadmierne działanie może doprowadzić do zaćmy oraz innych chorób siatkówki i rogówki. Zimą działanie wiatru może spowodować nadmierne łzawienie, suchość oka oraz jego ból. W wysokich partiach gór promienie słońca odbijając się od śniegu, mogą spowodować ślepotę śnieżną. W zimie zawsze sięgaj po dobre okulary z filtrem i polaryzacją !