Icon Szybka realizacja
Icon 15 dni na zwrot
Icon Bezpieczeństwo transakcji

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okularów przeciwsłonecznych. Dostępne są one nie tylko w dobrych sklepach optycznych, ale również w popularnych sklepach odzieżowych, a nawet na zwykłym straganie.

Kuszą nas kolory ramek, szkieł, różne kształty i efektowne zdobienia, które przyciągają wzrok. Sugerujemy się obowiązującymi trendami okularowymi, tym co noszą celebryci i gwiazdy. Okulary muszą jednak pasować do kształtu naszej twarzy, osobowości oraz stylu ubierania. Niektóre osoby decydują się również na zakup kilku par i zakładają je w zależności od okoliczności. Bardzo często są to jedyne elementy, którymi głównie kierujemy się przy wyborze okularów przeciwsłonecznych.

Bardzo ważnym szczegółem przy wyborze okularów przeciwsłonecznych jest polaryzacja. Na pierwszy rzut oka, gdy oglądamy okulary, polaryzacja jest niezauważalna. Jednak po założeniu okularów różnica w widzeniu jest kolosalna.

 

Co to jest polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych?

W słoneczne dni można zauważyć, że światło, które odbija się od tafli wody, czy maski samochodu, powoduje tzw. efekt olśnienia. Jeżeli natężenia światła jest bardzo duże, to nie masz komfortu widzenia. Obraz jest „wyblakły” oraz zmniejsza się widoczność.

Soczewki z polaryzacją mają wbudowany filtr, który blokuje odbijające się światło. Dzięki temu widzimy wyraźnie i bez refleksów. Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych blokuje nadmierną jasność oraz powstałe odblaski.

Najlepiej efekt polaryzacji przedstawia poniższe zdjęcie. Zwróć uwagę na to, jaka jest widoczność w zwykłych okularach, a jaka w tych z polaryzacją.

Obraz zawierający niebo, zewnętrzne, chmury, okulary przeciwsłoneczneOpis wygenerowany automatycznie

 

Przed zakupem okularów przeciwsłonecznych, zwróć uwagę czy posiadają one ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją chronią w 100% przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Jak działają okulary z polaryzacją?

W soczewkach polaryzacyjnych zastosowano substancję, która blokuje część przedostającego się światła do naszych oczu. Dodatkowo powłoka antyrefleksyjna przepuszcza pionowe promienie świetlne. Blokuje jednocześnie światło widoczne pod innymi kątami. Dzięki temu widzisz wyraźnie, nawet gdy słońce odbija się od tafli jeziora, czy śniegu w górach.

Okulary z polaryzacją podczas jazdy samochodem

Okulary z polaryzacją świetnie sprawdzą się podczas prowadzenia samochodu. Kiedy słońce świeci bardzo mocno, to dochodzi do efektu olśnienia. Promienie słoneczne odbijają się np. od przedniej szyby auta, maski samochodu, lamp nadjeżdżających samochodów lub śniegu. Polaryzacja oraz powłoka antyrefleksyjna w okularach łagodzi ten efekt, dzięki czemu widzisz wyraźnie.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją nie nadają się jednak do jazdy samochodem po zmierzchu lub nocą. Co prawda będą odbijać światło np. nadjeżdżających aut, ale przyciemnią inne ważne elementy na drodze. Mogą więc spowodować kolizję i wypadki na drodze.

Jeżeli przeszkadzają Ci odblaski, gdy prowadzisz auto nocą, to pomyśl o specjalnych okularach z powłoką antyrefleksyjną. Zostały opracowane dla kierowców zawodowych i osób, które często jeżdżą samochodem.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją do sportów i zabaw na świeżym powietrzu

Okulary z polaryzacją to rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą widzieć wyraźnie w słoneczne dni. Odblaski przeszkadzają w dobrym widzeniu, mogą nawet powodować chwilowe oślepienie.

Soczewki z polaryzacją są polecane, szczególnie gdy wypoczywasz na świeżym powietrzu, np. pływasz łódką, kajakiem lub żeglujesz. Sięgają po nie również wędkarze. Tafla wody mocno odbija światło. Polaryzacja wpływa więc na mniejsze zmęczenie wzroku.

Okulary polaryzacyjne są też polecane podczas pieszych wędrówek. Kolory są żywsze, a obraz wyraźny. Możesz więc cieszyć się piękną przyrodą i swobodnie podziwiać widoki.

Wiele osób sięga po okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, uprawiając sporty zimowe. Niestety, nie we wszystkich warunkach atmosferycznych są one polecane. Dlatego należy zachować szczególną uwagę w ich użytkowaniu podczas jazdy na nartach czy snowboardzie. Możesz nie zauważyć lodu na trasie zjazdowej. Bez okularów z polaryzacją, widoczność oblodzeń jest lepszą, a co za tym idzie bezpieczniejsza.

Okulary z polaryzacją do pracy przy komputerze

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją nie są polecane do pracy przy komputerze. Ekran laptopa, czy telefonu komórkowego w zależności od kąta patrzenia może by zbyt ciemny lub za jasny. Okulary polaryzacyjne należy po prostu zdjąć, gdy chcesz korzystać z urządzeń elektronicznych.

Dla osób, które długo pracują przy komputerze, zostały opracowane okulary korekcyjne, które eliminują niebieskie światło. Dzięki temu chronisz swój wzrok, a oczy nie będą już zmęczone długim wpatrywaniem się w ekran.

Zalety okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją

  • Likwidują odblaski oraz efekt olśnienia,
  • Kolory są żywsze, bardziej intensywne i ostre,
  • Poprawiają widzenie podczas jazdy autem w słoneczny dzień,
  • Redukują efekt olśnienia nad wodą
  • Poprawiają komfort podczas uprawiania sportów wodnych,
  • Łagodzą zmęczenie wzroku.

Wady okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją

  • Nie nadają się do jazdy samochodem po zmroku i nocą
  • Nie będziesz w nich mógł pracować na komputerze ani czytać informacji na telefonie komórkowym
  • Przy słabym oświetleniu będą dodatkowo blokować światło.

 

Czy warto kupić okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją?

Zakup okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i komfort widzenia. Jeżeli wybierasz się w podróż samochodem albo chcesz wypocząć nad jeziorem i popływać łódką, to polaryzacja jest dla Ciebie. Likwidacja odblasków i efektu olśnienia wpłynie znacząco na widoczność i Twoje bezpieczeństwo.

Jeszcze raz popatrz na zdjęcie, które zaprezentowaliśmy. Różnica w widoczności jest ogromna. Jest to najlepsza rekomendacja do zakupu okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją.

 

Mogą zainteresować Cię również

Podobne artykuły