Dbanie o dobre zdrowie naszych oczu nie sprowadza się wyłącznie do ich ochrony przed zabrudzeniami i bakteriami lub poważniejszymi uszkodzeniami mechanicznymi. To także całodzienna ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem, pochodzącym m.in. z ekranów, ale również ochrona przed promieniowaniem UV pochodzącym ze słońca. Dlaczego Promieniowanie UV szkodzi naszej skórze i oczom?
Wpływ promieni UV na nasze oczy
Czy zdarzyło Ci się kiedyś patrzyć bezpośrednio na słońce? Nawet krótkie spojrzenie powoduje od razu, że przed naszymi oczami na dłuższy czas pozostanie plama. To typowe uszkodzenie oka, które zostanie poddane regeneracji, ale gdybyś wystawił oczy na dłuższą ekspozycję możliwe, że doszłoby do trwałego uszkodzenia wzroku. Możesz spalić siatkówkę od bezpośredniego nasłonecznienia, a uszkodzenie siatkówki jest przyczyną ślepoty.
Nasze oczy pracują cały dzień i często poddawane są nadmiernej ekspozycji, a jeśli pracujemy na zewnątrz lub dużo przemieszczamy się w słoneczne dni, dodatkowo jesteśmy narażeni na promieniowanie UV. Jedno i drugie staje się poważną przyczyną, która może przyśpieszać proces starzenia się oczy oraz powodować różnego rodzaju choroby. Światło ultrafioletowe z czasem zwiększy ryzyko wystąpienia dwóch chorób związanych z wiekiem, najbardziej odpowiedzialnych za ślepotę: zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Zwiększa również ryzyko wystąpienia choroby rogówki zwanej skrzydlikiem.
Pamiętaj w tym wszystkim także o dzieciach. Połowa uszkodzeń oka spowodowanych promieniowaniem UV występuje u dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Siatkówka oka dziecka jest bardziej narażona na promieniowanie UV, co także jest spowodowane czystą, krystaliczną soczewką i dużymi źrenicami.
Ochrona oczu przed promieniowaniem UV
Najlepszym co możesz zrobić dla swoich oczu to zainwestować w dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Powinieneś pamiętać, że to nie przyciemnienie soczewek, barwnik, odpowiada za ochronę przed promieniowaniem UV, a mieszanka specjalnych środków chemicznych, dodawanych na etapie produkcji soczewki. Kiedy zakładasz okulary przeciwsłoneczne, Twoje źrenice automatycznie stają się większe, wpuszczając do oka więcej promieniowania UV.
Dlatego, jeśli decydujesz się na zakup okularów przeciwsłonecznych, powinieneś wykluczyć te, które nie zapewniają ochrony przed UV w 99-100%. Okulary ochronne z filtrem UV mogą w ogóle nie posiadać przyciemnienia i być stosowane na co dzień i wieczorami, jednak sama ochrona przed promieniowaniem UV to jedna z dwóch składowych całego mechanizmu ochrony.
Ochrona przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, na światło, to drugi element. Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny zatrzymywać nawet do 90% światła. Przyciemnienie połączone z filtrem UV pozwoli Ci każdego dnia, kiedy będziesz używał okularów przeciwsłonecznych, dbać o oczy i przedłużyć ich sprawność, a być może cieszyć się lepszym ich zdrowiem, także po 40 roku życia, kiedy najczęściej pojawiają się pierwsze ich choroby.
Jeśli jednak nosisz okulary korekcyjne, soczewki mogą zawierać ochronę przed promieniowaniem UV, mimo że są przezroczyste. Możesz zapytać swojego optyka o pełną ochronę UV400 w okularach przeciwsłonecznych i przezroczystych okularach do codziennego użytku.