Icon Szybka realizacja
Icon 15 dni na zwrot
Icon Bezpieczeństwo transakcji

Migrena oczu i migrena wzrokowa

Migrena oczu i migrena wzrokowa

Migrena, to uciążliwa choroba, która bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie. Ból pojawia się nagle i napadowo. Jest to dolegliwość nieuleczalna oraz przewlekła.

Niestety migreny bywają dość często lekceważone i uważane za „zwykły” ból głowy. Migrenowym bólom głowy towarzyszą:

  • światłowstręt i łzawienie oczu,
  • nudności i wymioty,
  • omdlenia.

Pamiętaj, aby nigdy nie lekceważyć takich objawów i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem internistą.

Oprócz migrenowych bólów głowy u pacjentów pojawiają się również migreny oczu i migreny wzroku:

  • migrena oczna, inaczej migrena siatkówkowa,
  • migrena wzrokowa, inaczej aura migrenowa.

Migrena oczna to schorzenie występujące dość rzadko i mylone z migreną wzrokową.

Co to jest migrena oczna?

Migrena oczna, czyli migrena siatkówkowa polega na tymczasowej utracie wzroku, a nawet chwilowej ślepocie w jednym oku. Taki stan może utrzymywać się około godziny, po czym widzenie wraca. Migrena oczu przeważnie jest bezbolesna. Występuje równolegle lub zaraz po migrenowym bólu głowy.

Co to jest migrena wzrokowa?

Migrena wzrokowa występuje częściej niż migrena oczu. Głównym objawem są zaburzenia widzenia, które pojawiają się w obu oczach równocześnie. Aura migrenowa trwa jednak zdecydowanie krócej. Utrzymuje się przeważnie około 20 minut i po tym czasie ustępują.

Objawy migreny ocznej oraz migreny wzrokowej

Objawy migreny ocznej to: brak ostrości widzenia, plamy i mroczki przed oczami, wrażenie zmiany rozmiarów widzianych przedmiotów, błyski świetlne oraz częściowa utrata wzroku w trakcie ataku.

Podczas ataku migreny siatkówkowej może dojść do: zaburzeń równowagi, czucia, mowy, szumów usznych, niedowład połowiczy.

Migrena wzrokowa dodatkowo może również stwarzać wrażenie patrzenia przez popękaną szybę.

Możesz wykonać prosty test. Zamknij jedno oko, później drugie. Jeżeli widzisz źle tylko na jedno oko, to prawdopodobnie jest to migrena siatkówkowa. Jeżeli zaburzenia widzenia dotyczą obu oczu, to jest to migrena wzrokowa, czyli aura migrenowa.

Nigdy nie stawiaj sam diagnozy. Nie ryzykuj i umów wizytę do specjalisty.

Powody migreny ocznej i migreny wzrokowej

Dokładne przyczyny migreny ocznej i migreny wzrokowej nie są znane. Powszechnie przyjmuje się, że odpowiadają za nie te same czynniki, które powodują migrenowe bóle głowy.

Bóle migrenowe mają prawdopodobnie swoje podłoże w genetyce. Inne badania wskazują, że w mózgu dochodzi nadprodukcji serotoniny oraz uwolnienia wywołujących ból stanów zapalnych nerwów i naczyń krwionośnych głowy.

W trakcie migren ocznych i wzrokowych dochodzi do zmian w przepływie krwi do mózgu. Niestety, nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.

Czynniki powodujące migreny, w tym migrenowe bóle głowy, migrenę oczu oraz migrenę wzroku, to:

  • jasne, migoczące światło,
  • napoje z kofeiną,
  • sztuczne słodziki,
  • czekolada,
  • niektóre produkty spożywcze (ser dojrzewający, wędlina),
  • intensywne perfumy i zapachy,
  • papierosy,
  • stres
  • brak snu

Leczenie migreny ocznej i wzrokowej

W przypadku migren ocznych i wzrokowych, problemy z widzeniem ustępują najdłużej w ciągu godziny. Jeżeli zauważysz objawy migreny, to przerwij zadania, które wykonujesz. Odpocznij i zrelaksuj się. Połóż się w cichym miejscu, przygaś światło. Na głowie połóż zimny kompres. Poczekaj, aż symptomy choroby ustąpią i ponownie będziesz widzieć prawidłowo.

Koniecznie umów się na wizytę okulistyczną. W salonach optycznych Optyk.com możesz liczyć na fachową pomoc i badania wzroku wykonane przez profesjonalistów:

Lekarz będzie w stanie określić, czy przyczyną zaburzeń widzenia, faktycznie jest migrena oczu lub wzroku. Być może podłoże złego stanu zdrowia Twoich oczu jest inne.

Jeżeli cierpisz na migreny oczne i wzrokowe, to spróbuj prowadzić dzienniczek. Zapisuj w nim co jesz i co robisz. Pomoże to w dokładniejszej diagnostyce.

Pamiętaj, że stres dodatkowo wzmaga stany migrenowe. Dlatego staraj się wprowadzić do swoich nawyków zdrową dietę. Postaraj się, aby sen nocny nie był zbyt krótki. Pomóc Ci może również masaż czy joga.

Migreny można leczyć. Będą pojawiać się rzadziej. Nie będą również tak wyniszczające dla organizmu. Podczas wizyty okulistycznej przekaż lekarzowi wszystkie niezbędne informację. Lekarz zdecyduje jakie leczenie powinno zostać wdrożone. Być może konieczna też będzie wizyta u neurologa bądź innego specjalisty.

Tylko lekarz może stwierdzić jaki masz rodzaj migreny. Na podstawie badań oraz wywiadu może też określić, czy nie jest to coś poważniejszego, np. odwarstwienie siatkówki lub udar oka.

Nie czekaj, aż objawy migreny ocznej lub wzrokowej przejdą same. Pracownicy Optyk.com pozostają do dyspozycji Zadzwoń zawsze, gdy masz pytania dotyczące oczu, zauważysz pogorszenie widzenia, a obraz stanie się zamazany lub niewyraźny. 

W naszym sklepie dobierzesz również prawidłowe okulary korekcyjne lub okulary przeciwsłoneczne oraz soczewki kontaktowe.

Mogą zainteresować Cię również

Podobne artykuły