Opryszczka kojarzy się głównie z problemami wokół ust i warg. Może jednak pojawić się również w okolicy oczu. Infekcję taką nazywamy opryszczką oka lub opryszczką oczną.
Za rozwój zakażenia opryszczką odpowiada wirus HSV, należący do rodziny herpeswirusów. Opryszczka oczna zwykle dotyczy tylko jednego oka. Może jednak pojawić się na obu oczach równocześnie.
Wirus powodujący opryszczkę odpowiada również za choroby takie jak:
- półpasiec,
- cytomegalia,
- ospa wietrzna,
- mononukleoza zakaźna,
- mięsak Kaposiego
- gorączka trzydniowa.
Co to jest opryszczka oka?
W przypadku infekcji oka, opryszczka oka przeważnie atakuje rogówkę. Mówimy wówczas o opryszczkowym zapaleniu rogówki. W przypadku opryszczkowego zapalenia rogówki, rozróżnić można:
- nabłonkowe opryszczkowe zapalenie rogówki, czyli opryszczka oka może zaatakować powierzchowne komórki rogówki,
- opryszczkowe zapalenie podścieliska, czyli zaatakowany zostaje główny korpus rogówki.
Opryszczka oczna dość rzadko powoduje zapalenie siatkówki. Rozróżniamy tutaj:
- opryszczkowe zapalenie siatkówki,
- zapalenie tęczówki i tkanek w przedniej części oka.
Przyczyny opryszczki ocznej
Do pierwotnego zakażenia opryszczką dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Wirus HSV-1 jest przenoszony drogą kropelkową. Może roznosić się przez kontakt ustny, np.: pocałunki, pożyczanie szczoteczki do zębów, używanie cudzej pomadki do ust czy poprzez wspólne sztućce. Zarazić można się również poprzez dotyk, np. dotykając ręką opryszczki wargowej.
Infekcja opryszczki początkowo nie daje żadnych objawów. Większość osób wskazuje później na ból spowodowany opryszczką skoncentrowaną wokół ust czy w jamie ustnej.
Nawet jeżeli objawy opryszczki ustają to wirus HSV nie znika. Pozostaje w stanie tzw. uśpionym. Cofa się wówczas do podskórnych nerwów twarzowych. W takim stanie może być uśpiony wiele lat, a nawet do końca życia. Niestety często zdarza się, że powraca. Może wówczas dojść do ponownej opryszczki wargowej lub opryszczki ocznej.
Ponowna reaktywacja wirusa HSV spowodowana jest często osłabieniem układu odpornościowego. Wpływ na to może mieć np. chemioterapia, urazy, zabiegi chirurgiczne, zabiegi stomatologiczne, temperatura ciała, nadmierne opalanie się a nawet stany nerwowe. Opryszczka oczna może więc pojawić się niespodziewanie.
Objawy opryszczki ocznej
W zależności, czy dochodzi do opryszczki rogówki czy opryszczki siatkówki może ona dawać różne objawy, np.:
- podrażnienie,
- ból oka (nawet silny i nagły),
- mętnienie rogówki,
- niewyraźne widzenie.
Opryszczka oczna może powodować również:
- obrzęki oczu,
- zaczerwienienie oka,
- zatkanie kanalików łzowych lub łzawienie,
- wrażliwość na światło,
- uczucie ciała obcego,
- nawracające infekcje,
- obfitą, grudkowatą wydzielinę z oka.
Opryszczka oczna siatkówki poprzedzona również bywa zapaleniem gardła i górnych dróg oddechowych.
Opryszczka na rogówce lub spojówce ma postać owrzodzeń. Natomiast na powiece oka pojawiają się na małe pęcherzyki, które są wypełnione surowicą. Z czasem pęcherzyki pękają. W ich miejscach tworzą się pokryte strupem owrzodzenia. Czasami dochodzi również do powiększenia węzłów chłonnych.
Jeżeli zauważysz u siebie powyższe objawy, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem okulistą. W salonach optycznych Optyk.com możesz również umówić wizytę do specjalisty, który zbada dokładnie Twoje oczy i szybko wdroży leczenie.
Ile trwa opryszczka oka?
Opryszczka oka trwa przeważnie około 3 tygodni. Czasami jednak proces leczenia może się przedłużyć nawet do 1,5-2 miesięcy.
Po zakażeniu pierwszego oka przeważnie po dwóch dniach dochodzi do zakażenia drugiego. Nie jest to jednak regułą i chorować może tylko jedno oko.
Jak uniknąć zachorowania na opryszczkę oczną?
Obecnie nie ma sposobów, aby zapobiec chorobie jaką jest opryszczka oczna. Wirus może być w stanie uśpionym przez wiele lat i nie dawać żadnych objawów chorobowych.
Nosicielem wirusa jest się do końca życia i nie można się go pozbyć z organizmu.
Leczenie opryszczki ocznej
Osoby, które mają wirusa HSV i zmagają się z chorobą taką jak opryszczka oka lub opryszczka oczna, powinny być pod kontrolą lekarską. Konieczne może być przepisanie leków. Leczenie jest uzależnione od stopnia nasilenia się choroby.
Lekarstwa stosowane w leczeniu opryszczki ocznej:
- maść oczna lub tabletki doustne: acyklowir,
- żel oczny: gancyklowir,
- krople do oczu: trifluorotymidyna.
Czasami profilaktycznie stosuje się u pacjentów leczenie doustne przy pomocy acyklowiru. Leczenie trwa rok, ale efekt znika po przerwaniu przyjmowania leku. Leczenie takie jest stosowane tylko u osób, u których stwierdzono:
- dwa lub więcej zakażeń zapalenia nabłonkowego rogówki
- zapalenia miąższowego rogówki.
Koniecznie stosuj się do zaleceń swojego okulisty. Wizytę umów w renomowanych salonach Optyk.com:
Zadzwoń i umów wizytę u lekarza zawsze, gdy masz pytania lub wątpliwości związane ze swoim wzrokiem.
Nieleczona opryszczka oka może spowodować nieodwracalne i katastrofalne skutki dla naszego wzroku. Przede wszystkim może doprowadzić do owrzodzenia i bliznowacenia rogówki, ale nawet do utraty wzroku! Nie ryzykuj więc utraty wzroku.