Icon Szybka realizacja
Icon 15 dni na zwrot
Icon Bezpieczeństwo transakcji

Soczewki kontaktowe – czy są dla każdego

Soczewki kontaktowe – czy są dla każdego

Chcesz wymienić okulary na soczewki kontaktowe? To bardzo praktyczny i wygodny sposób na komfortowe widzenie. Ale czy każdy może nosić soczewki kontaktowe? Sprawdź, czy istnieją przeciwwskazania do zakładania szkieł kontaktowych i dowiedz się, czy przy każdej wadzie wzroku można nosić soczewki.

Czy każdy może nosić soczewki?

Soczewki kontaktowe to bardzo wygodne rozwiązanie, które znacząco ułatwia życie osobom zmagającym się z wadą wzroku. Mają mnóstwo zalet, nic zatem dziwnego, że wiele osób noszących okulary decyduje się na ich zamianę na znacznie bardziej komfortowe „kontakty”. Szkła kontaktowe nie parują, nie spadają z nosa i nie ograniczają pola widzenia. Są niewidoczne i praktycznie niewyczuwalne, dzięki czemu pozwalają zapomnieć o wadzie wzroku. Zapewniają duże pole widzenia i umożliwiają skuteczną korekcję w obszarach peryferyjnych.

Ze względu na liczne zalety kontakty są idealne dla osób aktywnych i regularnie uprawiających sport. Zapewniają dużą elastyczność i wygodę. Sprawdzą się świetnie jako zamiennik okularów w pewnych okolicznościach, np. podczas sesji zdjęciowej, ślubu albo innych uroczystości.

Ale czy każdy może nosić soczewki? Mamy dobrą wiadomość – kontakty może nosić niemal każdy. Istnieje zatem duża szansa, że soczewki są dla Ciebie odpowiednim wyborem. Istnieją jednak pewne przeszkody, które uniemożliwiają noszenie szkieł kontaktowych.

Dobór soczewek kontaktowych

Jeśli nie wiesz, czy przy każdej wadzie wzroku można nosić soczewki i przede wszystkim, czy Ty możesz je nosić, udaj się na wizytę do specjalisty. To od wizyty u optometrysty lub okulisty należy rozpocząć przygodę z kontaktami. Ekspert przeprowadza badanie wzroku i określa typ wady u pacjenta. Następnie informuje go, czy nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek. W sytuacji, gdy specjalista wyrazi zgodę na noszenie szkieł, dokona niezbędnych pomiarów: zbada krzywiznę oka, zdolność refrakcji i ostrość wzroku, sprawdzi przedni odcinek oka oraz kanały łzowe. Po badaniu dobierze odpowiednią moc i rodzaj soczewek, a także poinstruuje, jak je prawidłowo zakładać, czyścić i przechowywać.

Kto nie może nosić soczewek?

Mimo że większość osób z wadami wzroku może bez przeszkód nosić szkła kontaktowe, to jednak istnieją pewne przeszkody, które uniemożliwiają korzystanie ze szkieł. Przeszkodą są problemy zdrowotne, zazwyczaj związane z narządem wzroku. Należą do nich np. bardzo silna alergia, zespół suchego oka, zaburzenia odporności oraz intensywne, często nawracające infekcje oczu. Soczewek nie powinny nosić osoby z oczopląsem. Nie są one też wskazane dla osób jednoocznych.

Pacjenci z zaburzeniami hormonalnymi

Na to, kto nie może nosić soczewek, wpływa też kwestia poziomu hormonów w organizmie. Niektóre choroby, np. nadczynność tarczycy, powodują nadmierne przesuszanie oczu. W takim przypadku noszenie nawet mocno nawilżonych, hydrożelowych szkieł może powodować dyskomfort.

Soczewki kontaktowe a alergicy

Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe? Odpowiedź jest jednoznaczna – nie każdy. A co z alergikami? W przypadku alergii stosowanie kontaktów zazwyczaj nie jest zalecane, choć nie zawsze zakazane. Wpływ na to, czy alergik może nosić kontakty, ma przede wszystkim rodzaj alergii. Niektórzy unikają noszenia szkieł tylko w sezonie alergicznym, np. podczas pylenia traw, inni z kolei muszą zrezygnować z nich całkowicie. To sprawa indywidualna, a decyzję o noszeniu soczewek należy podjąć po dokładnej obserwacji swego organizmu i stanu oczu, a także kontroli u okulisty.

Osoby z alergią, które zdecydują się na noszenie kontaktów, powinny zdecydować się na hydrożelowe, miękkie modele, które nie wysuszają ani nie podrażniają oczu. Najlepszym wyborem są soczewki jednodniowe – nie zaleca się noszenia szkieł o dłuższym okresie użytkowania. Dłuższe korzystanie z soczewek przyczynia się bowiem do gromadzenia się na ich powierzchni dużej ilości alergenów i zanieczyszczeń, co dodatkowo podrażnia oczy. Ponadto szkła jednodniowe nie wymagają stosowania płynów pielęgnacyjnych, które też mogą okazać się czynnikiem uczulającym.

Pacjenci z cukrzycą a noszenie szkieł kontaktowych

Wiesz już, czy każdy może nosić soczewki kontaktowe. Czy do grona osób, które nie powinny tego robić, zaliczają się cukrzycy? Specjaliści zwykle nie przepisują szkieł osobom chorym na cukrzycę. Chorobie tej mogą towarzyszyć pewne zmiany w przednim odcinku oka, np. podatność na uszkodzenia rogówki i infekcje oraz zmniejszenie wydzielania filmu łzowego. Z tej przyczyny nie zaleca się noszenia szkieł cukrzykom.

Kto nie może nosić soczewek? Kobiety w ciąży

Noszenie szkieł odradza się także kobietom w ciąży. W tym czasie bowiem w kobiecym organizmie zachodzi wiele zmian na tle hormonalnym. W czasie ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, może wystąpić spadek produkcji łez prowadzący do suchości oczu. Zmiany w filmie łzowym mogą być jednym z powodów powstawania na powierzchni soczewek osadów, które powodują dyskomfort.

Ponadto w czasie ciąży może dojść do innych zmian w obrębie narządu wzroku, które mogą znacząco ograniczyć, a nawet zupełnie uniemożliwić noszenie kontaktów. Jeśli specjalista wyrazi zgodę na używanie soczewek, to kobieta powinna je zakładać i zdejmować według ściśle opracowanego harmonogramu. Musi również wyjąć je podczas porodu, bowiem pod wpływem wysiłku wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Czy dzieci mogą nosić szkła kontaktowe?

Czy każdy może nosić soczewki? Co z dziećmi? Stosowanie kontaktów przez dzieci od dawna uchodzi za kontrowersyjny temat. Liczne badania dowodzą, że noszenie szkieł przez małych użytkowników ma korzystny wpływ na ich wzrok, a nawet może zatrzymać postępującą wadę u malca. Jednocześnie stosowanie soczewek u dzieci może być trudne. Proces ten wymaga ścisłej współpracy między rodzicami a dzieckiem, a także rodzicami a okulistą. Jeżeli jednak dziecko dobrze radzi sobie z codziennymi obowiązkami, ma wpojone odpowiednie nawyki pielęgnacyjne, to najprawdopodobniej jest dobrym kandydatem do korzystania z soczewek kontaktowych.

Mogą zainteresować Cię również

Podobne artykuły