Icon Szybka realizacja
Icon 15 dni na zwrot
Icon Bezpieczeństwo transakcji

Soczewki a okulary – porównanie wad i zalet

Soczewki a okulary – porównanie wad i zalet

Co lepsze soczewki czy okulary? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, bo i coraz częściej zmagamy się z problemami ze wzrokiem. Wiemy, że wybór najlepszego rozwiązania może nie być łatwy. Odpowiedź będzie zależeć od Twoich osobistych preferencji, a także kilku dodatkowych czynników – stylu życia, codziennego komfortu, estetyki, budżetu czy wskazań lekarza. Porównujemy zalety i wady każdej opcji, aby pomóc Ci podjąć decyzję, czy lepiej wybrać soczewki, czy okulary.

 

Soczewki a okulary – podstawowe informacje

Okulary korekcyjne to akcesoria składające się z oprawki oraz znajdującej się w niej pary soczewek do korygowania wad wzroku. Ze względu na szeroki wybór rodzajów, kolorów i stylów oprawek, okulary są dziś często traktowane również jako element garderoby. Natomiast soczewka kontaktowa to wyrób medyczny noszony bezpośrednio na powierzchni oka. W codziennym użytkowaniu jest ona niewidoczna. Podobnie jak w przypadku okularów, szkła kontaktowe służą korygowaniu wad wzroku.

Co lepsze soczewki czy okulary – jakie zalety mają okulary?

Najpierw przyjrzymy się plusom, które wiążą się z noszeniem okularów. O jednym już wspomnieliśmy – dla wielu osób tego typu akcesorium stanowi ważny element codziennego wizerunku. Zarówno okulary przeciwsłoneczne, jak i korekcyjne są traktowane jako część garderoby. Szeroki wybór rodzajów oprawek ułatwia dopasowanie tego wyposażenia do indywidualnego stylu. Często właśnie ta kwestia jest decydująca, gdy zastanawiamy się co wybrać – soczewki czy okulary.

Zalet okularów jest jednak wiele więcej. Przede wszystkim noszenie ich ogranicza potrzebę i możliwość dotykania oczu, co z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo podrażnienia oraz rozwoju przeróżnych infekcji. Okulary nie pogorszą również problemu z suchymi lub wrażliwymi oczami, zapewniając przy tym podstawową ochronę przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak wiatr czy kurz. Ponadto mogą być wyposażone w osłonę przed promieniowaniem UV, która ochroni siatkówkę przed szkodliwym światłem słonecznym, a także światłem emitowanym przez ekrany.

Często wskazywanym argumentem jest również fakt konieczności ponoszenia regularnych wydatków na soczewki a okulary kupuje się zazwyczaj raz na kilka lat. W dłuższej perspektywie to tańsze rozwiązanie – stawiając na dobre oprawki, można tylko co jakiś czas wymieniać same szkła.

Soczewki a okulary – z jakimi niedogodnościami zmagają się okularnicy?

Na jakie wady okularów musisz zwrócić uwagę, zastanawiając się nad wyborem między soczewkami a okularami? Przede wszystkim oprawki sprawiają, że szkła kontaktowe znajdują się około 12-14 mm od oczu, więc widzenie peryferyjne może być zniekształcone. Niektóre wersje oprawek mogą wywierać stały nacisk na nos i miejsca za uszami, prowadzący do ogólnego dyskomfortu. Istotnym problemem z okularami jest fakt, że nie wskazane jest ich noszenie podczas uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Uciążliwe może być również czyszczenie szkieł, które lubią pokrywać się kurzem, odciskami, a także parować przy zmianie temperatury. Co jasne, okulary są także bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Soczewki czy okulary – jakie zalet mają soczewki?

Pora na krótki opis wszystkich atutów soczewek kontaktowych. W przypadku tego typu produktów warto zacząć od podkreślenia, że soczewka dopasowuje się do krzywizny oka, zapewniając szersze pole widzenia i powodując mniej zniekształceń czy przeszkód w widzeniu niż okulary. Dla wielu osób istotną zaletą tego typu wyrobów medycznych będzie również możliwość ukrycia wady wzroku przed innymi ludźmi – w przeciwieństwie do okularów, soczewki bardzo trudno zauważyć. Jeśli jednak chcesz podkreślić fakt ich posiadania, możesz zdecydować się na modele w określonej barwie – soczewki pozwalają zmienić kolor oczu.

Porównując soczewki a okulary, wśród wielu zalet „kontaktów” trzeba również wymienić te związane ze stylem życia. Soczewki nie przeszkadzają w uprawianiu sportu i wykonywaniu przeróżnych ćwiczeń. Ponadto nie są podatne na zmieniające się warunki pogodowe – nie parują w chłodne dni.

Warto zauważyć, że niektóre szkła kontaktowe mogą zmieniać kształt rogówki podczas snu. Nocna ortokorekcja tymczasowo koryguje krótkowzroczność, dzięki czemu będziesz wyraźniej widzieć następnego dnia po przebudzeniu. „Kontakty” sprawdzają się również w przypadku leczenia schorzeń rogówki i kilku istotnych problemów ze wzrokiem. O to, co wybrać, często pytają osoby mające astygmatyzm – soczewki czy okulary? Odpowiemy w kolejnych akapitach.

Dobre soczewki a okulary – jakie wady szkieł kontaktowych są istotne?

Najpierw jednak przyjrzyjmy się niedogodnościom, na które najczęściej wskazują osoby, noszące soczewki. Czy okulary mają mniej wad? Niekoniecznie. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na fakt, że „kontakty” na początku mogą sprawiać kłopoty podczas ich zakładania i zdejmowania. To jednak kwestia przyzwyczajenia oraz praktyki. Większym wyzwaniem dla wielu osób będzie konieczność dbania o odpowiednią pielęgnację samych soczewek, czy pojemnika, w którym są przechowywane soczewki (a okulary wystarczy tylko od czasu do czasu przetrzeć ściereczką).

Trzeba także zauważyć, że noszenie szkieł kontaktowych może przyczynić się do wystąpienia lub zaostrzenia zespołu suchego oka – należy pamiętać o regularnym zakraplaniu oczu. Warto podkreślić, że nie w przypadku każdej wady wzroku można nosić „kontakty”. Odpowiadając na pytanie co lepsze: soczewki czy okulary, należy również wspomnieć o kosztach zakupu „kontaktów”. Soczewki wymienia się codziennie lub raz w miesiącu (w zależności od zakupionej wersji), więc sumując koszty, wydasz na nie więcej, niż w przypadku jednorazowego zakupu okularów.

Astygmatyzm soczewki czy okulary – które rozwiązanie będzie lepsze?

Dziś większość z nas zmaga się z mniejszymi lub większymi wadami wzroku. Jedną z najpowszechniejszych jest astygmatyzm Soczewki czy okulary – co jest lepszym wyborem w przypadku wspomnianego schorzenia? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli lekarz nie wskaże Ci konkretnego rozwiązania, możesz kierować się indywidualnymi preferencjami i zdecydować pomiędzy soczewkami a okularami. Jeśli wybierzesz szkła kontaktowe, pamiętaj, że muszą być to wersje toryczne z cylindrem.

Mogą zainteresować Cię również

Podobne artykuły