Icon Szybka realizacja
Icon 15 dni na zwrot
Icon Bezpieczeństwo transakcji

Soczewki kontaktowe- jak czytać i zrozumieć receptę?

Soczewki kontaktowe- jak czytać i zrozumieć receptę?

Wada wzroku rodzi wiele pytań i wątpliwości. Czy będzie się pogłębiać, jakie oprawki okularowe dobrać? Czy lepsze będą okulary korekcyjne (https://optyk.com/okulary-korekcyjne), czy może jednak soczewki kontaktowe (https://optyk.com/okulary-korekcyjne) ? Co będzie dla mnie wygodniejsze? Jeżeli wybiorę soczewki kontaktowe, to czy poradzę sobie z ich zakładaniem i pielęgnacją?

Na całe szczęście optometryści pomagają pacjentowi nie tylko dokładnie zbadać wzrok, ale wybrać pomiędzy okularami a szkłami kontaktowymi. Jeżeli zdecydujesz się na soczewki, to optometrysta nauczy Cię również:

  • jak założyć i zdjąć soczewkę kontaktową,
  • jak odróżnić prawą i lewą stronę soczewki,
  • jak dbać i pielęgnować szkła kontaktowe,
  • jakiej firmy soczewki będą dla Ciebie najlepsze,
  • pomogą wybrać pomiędzy soczewkami jednodniowymi a miesięcznymi.

Na blogu Optyk.com możesz też przeczytać krótkie poradniki:

 

JAKIE INFORMACJE ZNAJDUJĄ SIĘ NA RECEPCIE?

Recepta na soczewki kontaktowe zawiera szczegółowe informacje, dotyczące Twojej wady wzroku. Dzięki temu soczewki kontaktowe zapewnią Ci optymalne widzenie, nawilżenie, wygodę a przede wszystkim bezpieczeństwo.

Lekarze okuliści i optometryści wypisując receptę używają terminów i skrótów do wypisywania recept na soczewki kontaktowe. Na pierwszy rzut oka może to wydawać się skomplikowane, ale jest bardzo łatwe do odczytania. Może wyglądać jak tajny kod, ale naprawdę jest dość prosty do rozszyfrowania.

Terminy, które zawiera recepta na soczewki kontaktowe:

  • OD / R: oko prawe (Oculus Dexter), parametry dla prawego oka,
  • OD / L: oko lewe (Oculus Sinister)l parametry dla lewego oka,
  • OU: Oculus Uterque - parametry identyczne dla prawego i lewego oka
  • BC - krzywa podstawowa/bazowa: określa, jaki typ dopasowania jest wymagany, aby soczewka dopasowała się do krzywizny oka. Ten pomiar jest zwykle zapisywany w milimetrach.
  • Moc/Sfera (PWR/SPH/D): określa, czy masz krótkowzroczność, czy dalekowzroczność oraz ile korekcji wymagają Twoje oczy. W przypadku dalekowidzów wartość będzie podana ze znakiem plus (+). Jeśli jesteś krótkowidzem, to wartość będzie ujemna, czyli ze znakiem minus (-). Następnie będzie podana liczba, która wzrasta od 0 w miarach 0,25 dioptrii. Im wyższa, tym silniejsza korekcja.
  • Średnica (DIA): średnica (szerokość) soczewki kontaktowej, która najlepiej pasuje do Twojego oka. Wartość podawana jest w milimetrach.
  • Cylinder (CYL): ta wartość pojawi się, jeżeli masz astygmatyzm i potrzebujesz soczewek torycznych. Oznacza poziom astygmatyzmu. Na recepcie pojawi się więc wartość dla cylindra i osi. Cylinder będzie liczbą ujemną, która zwiększa się o 0,25.
  • Oś (AX): Ponieważ astygmatyzm jest spowodowany nieregularną krzywizną oka, oś jest figurą, która określa kąt korekcji potrzebny do wyraźnego widzenia. Oś jest zawsze liczbą z przedziału od 0 do 180 stopni.
  • Addition (ADD): wartość podawana przy starczowzroczności, określa jaka ma być korekcja, abyś dobrze widział z bliska. Wartość jest liczbą dodatnią, oznacza dodatek do bliży dla soczewek progresywnych,
  • EXP: data ważności soczewek kontaktowych, czyli koniec przydatności, po tym terminie nie możesz używać soczewek
  • Oko dominujące: jeśli nosisz soczewki wieloogniskowe lub dwuogniskowe, korekcja soczewki wymaga identyfikacji oka dominującego i niedominującego. Oko dominujące, zwykle oznaczane literą „D”, nadaje priorytet widzeniu do dali, podczas gdy oko niedominujące, oznaczane przez „N”, priorytetowo traktuje widzenie do bliży.

 

Na recepcie może się również pojawić informacja:

MAM RECEPTĘ NA OKULARY KOREKCYJNE, CZY MUSZĘ MIEĆ DODATKOWĄ RECEPTĘ NA SOCZEWKI KONTAKTOWE?

Recepta na soczewki kontaktowe oraz recepta na okulary korekcyjne nie jest taka sama. Jeżeli masz już wadę wzroku i nosisz okulary, a zdecydujesz się na soczewki, to będziesz potrzebować nowej recepty.

Podstawowa różnica polega na tym, że szkła okularowe nosisz kilka centymetrów przed okiem. Natomiast soczewki kontaktowe zakładasz bezpośrednio na oko.

Receptę na soczewki kontaktowe możesz zrealizować zarówno w sklepie internetowym Optyk.com (https://optyk.com/soczewki-kontaktowe) jak i w punktach stacjonarnych. Salony optyczne są wyposażone w nowoczesny, dobrej jakości sprzęt. Dzięki czemu Twój wzrok zostanie dobrze i dokładnie zbadany. Specjalista – optometrysta pomoże w doborze soczewek kontaktowych.

 

CZY SOCZEWKI KONTAKTOWE MOŻNA KUPIĆ BEZ RECEPTY?

W Polsce możesz kupić soczewki kontaktowe bez recepty. Pamiętaj jednak, że zakładasz soczewkę kontaktową bezpośrednio na oko. Źle dopasowana soczewka, wykonana z materiału nieodpowiedniego dla Twoich oczu - może powodować dyskomfort (kłucie, uczucie piasku w oku), zniekształcenia widzenia a nawet liczne stany zapalne lub obrzęki oczu. Możesz nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia tkanki oka.

Dlatego ważne jest dokładne zbadanie wzroku przez optometrystę, który przepisze receptę oraz dopasuje odpowiednie soczewki kontaktowe. Nigdy nie podejmuj samodzielnie decyzji o zakupie szkieł kontaktowych bez recepty.

Umów wizytę w dobrym gabinecie np. w Opolu (https://optyk.com/salon/optyk-opole ), Gliwicach (https://optyk.com/salon/optyk-gliwice ) lub Szczecinie (https://optyk.com/salon/optyk-szczecin).

Kolejne opakowania soczewek będziesz mógł kupić w renomowanych sklepach optycznych lub internetowych. Możesz skorzystać z oferty np. Optyk.com, gdzie kupisz tanie soczewki kontaktowe z aktualną datą ważności. To bardzo ważne dla ochrony Twoich oczu, ponieważ nie możesz zakładać przeterminowanych soczewek.

GDZIE KUPIĆ SOCZEWKI KONTAKTOWE?

Jeżeli masz wadę wzroku a lekarz zaleci noszenie soczewek kontaktowych, to szkła kupisz w wielu miejscach, np.:

  • gabinet okulistyczny: czasami okuliści sprzedają soczewki kontaktowe,
  • gabinet optyczny: możesz w nich kupić okulary korekcyjne, okulary przeciwsłoneczne, soczewki kontaktowe oraz płyny do ich pielęgnacji. Czeka na Ciebie wiele gabinetów okulistycznych. Możesz też wybrać te rekomendowane, np. Optyk.com w Szczecinie, Opolu i Gliwicach, a niedługo również w innych miastach.
  • sklepy internetowe z soczewkami kontaktowymi, np. duży sklep on-line Optyk.com (https://optyk.com/soczewki-kontaktowe),
  • w sklepach/automatach/punktach sprzedaży.

Bez względu na miejsce, w którym zdecydujesz się na zakup soczewek kontaktowych, zawsze upewnij się, że kupujesz soczewki z legalnego źródła. Pamiętaj, że zakładasz soczewkę na oko i musi ona spełniać swoją rolę korekcyjno-ochronną. Nigdy nie kupuj soczewek na targu, od przypadkowego sprzedawcy (jeżeli ktoś sprzedaje buty i soczewki, a obok kosmetyki, to dobrze się zastanów, czy chcesz aż tak ryzykować).

Zbliżają się wakacje i wymarzony urlop. Zadbaj nie tylko o zdrowe oczy, ale przede wszystkim o wolny czas, aby wypocząć. Kup soczewki kontaktowe w abonamencie. Optyk.com zadba o Twoje terminowe dostawy soczewek kontaktowych (https://optyk.com/abonament-na-soczewki).

Jeżeli wyjeżdżasz na urlop, zabierz dodatkowe opakowanie soczewek. Na wakacjach różnie bywa i dodatkowa para może dość szybko się przydać. Kupując dwa opakowania soczewek American Lens, trzecie otrzymasz gratis (https://optyk.com/american-lens-sensitive-look-miesieczne-promocja-2-1). To najniższa cena na rynku soczewek kontaktowych za tak duże opakowanie.

 

JAK CZĘSTO BADAĆ WZROK GDY NOSZĘ SOCZEWKI KONTAKTOWE?

Podczas pierwszej wizyty, na której optometrysta dobierze soczewki kontaktowe, uzgodni też termin wizyty kontrolnej. Pamiętaj o tych zalecaniach i pilnuj terminów.

Dbaj o swoje oczy – to jeden z najważniejszych zmysłów. Badaj wzrok regularnie, przynajmniej raz w roku. Udaj się również na wizytę zawsze, gdy poczujesz, że widzisz inaczej (gorzej/lepiej). Nawet jeżeli uważasz, że z Twoim wzrokiem jest wszystko dobrze, to podczas badań kontrolnych można na czas zobaczyć nawet mikroskopijne zmiany. Umożliwi to zmianę korekcji wzroku a nawet wczesne podjęcie leczenia.

Optyk.com zaprasza Cię na udane zakupy w atrakcyjnych cenach. Dla naszych klientów przygotowaliśmy też liczne promocje na okulary przeciwsłoneczne i okulary korekcyjne. Calvin Klein, Liu JO, Karl Lagerfeld, a może Swarovski lub Emporio Armani? Czekają na Ciebie najlepsze modowe marki w niskich cenach.

 

 

 

 

Mogą zainteresować Cię również

Podobne artykuły