Choroby oczu mogą nas dotknąć w każdym momencie. Chwila nieuwagi, potarcie oka brudną dłonią, mogą spowodować niechcianą infekcję. Zaczerwienienie, pieczenie czy łzawienie z oka mogą okazać się niebezpieczne i konieczna będzie wizyta u okulisty.
W dobie Covid-19 nauczyliśmy się, że higiena i częste mycie rąk są bardzo istotne i ważne. Nasze oczy również narażone są infekcje, dlatego ze szczególną starannością powinniśmy o nie dbać. Zwróćmy więc uwagę na to, aby były pod należytą ochroną przez cały czas.
Co to jest gradówka?
Jeżeli na górnej lub dolnej powiece zauważysz niewielki guzek, może to być gradówka. Swoim wyglądem przypomina popularny jęczmień i często jest z nim mylona. Nieleczony jęczmień bardzo często przeradza się w gradówkę. Dlatego też są ze sobą mylone.
Gradówka oka (łac. chalazion), to stan zapalny tzw. gruczołu Meiboma, który znajduje się w tarczkach powiek. Wnętrze gradówki jest wypełnione ropą oraz lipidami, czyli wydzieliną tłuszczową. Lipidy pomagają w nawilżeniu przedniej części oka. Podczas zakażenia płyn łzowy nie odpływa z gruczołu. Zostaje zakażony i powoduje rozwój jęczmienia. Prowadzi to do zaczerwienienia i obrzęku na powiece.
Jak odróżnić jęczmień od gradówki?
Jęczmień bywa bolesny oraz wrażliwy na dotyk. Natomiast gradówka na powiece jest bezbolesna. Poza tym jęczmień utrzymuje kilka dni. Gradówka zaś trwa dłużej.
Jeżeli zmiana na oku, utrzymuje się ponad dwa tygodnie, to zasięgnij opinii lekarza okulisty.
Jakie są objawy gradówki?
- wyraźny, czerwony guzek na powiece, z zaznaczonymi granicami (guzek nie jest rozlany na całej powiece)
- ropa w gradówce
- wydzielina z oka
- łzawienie z oka
- niewyraźne widzenie
- swędzenie oka
- gradówka jest niebolesna
Gradówka może trwać nawet przez kilka tygodni. Jeżeli będzie nieleczona, to może znacznie urosnąć. Będzie wówczas uciskać na rogówkę oraz może spowodować inne choroby oczu, nawet astygmatyzm.
Ze względu na stan zapalny, możemy rozróżnić, 4 etapy rozwoju gradówki:
- lekkie zaczerwienienie powieki oraz dyskomfort związany z widzeniem
- gradówka zaczyna rosnąć i jest zauważalna
- gradówka jest na tyle duża, że powoduje stan zapalny, a nawet dolegliwości bólowe
- guzek gradówki robi się twardy oraz tworzy się ropień
Jakie są przyczyny gradówki?
Przyczyn powstania gradówki może być wiele. Czasami nie wiadomo, co ją spowodowało. Niektóre czynniki powodujące chorobę, to:
- tarcie oczu,
- przebywanie w zakurzonych i zapylonych pomieszczeniach,
- zapalenie powiek
- łojotokowe zapalenie skóry
- gruźlica
- wirusowe infekcje oka
- wąskie ujścia gruczołów
- mrużenie oczu z powodu nieleczonych i niewyrównanych wad wzroku
- trądzik różowaty
- stres
- cukrzyca
- przemęczenie
Jak leczyć gradówkę?
Gradówka często mija samoistnie, ale nie można jej lekceważyć. Jeżeli gradówka utrzymuje się ponad dwa tygodnie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem okulistą. Przepisze on odpowiednie leczenie, tak aby nie doszło do innych powikłań. Mogą one być niebezpieczne dla zdrowia.
Leczenie gradówki obejmuje proste czynności, które możesz wykonać samodzielnie w domu. Jest to jednak proces długotrwały i wymaga cierpliwości. W przypadku rozwinięcia się gradówki może okazać się konieczna operacja.
Metody leczenia gradówki:
- Ciepły kompres, połączony z lekkim masażem powieki. Spowoduje to odetkanie gruczołów. Upłynni wydzielinę i spowoduje jej odpływ. Do wykonania takich kompresów możesz użyć specjalnych okładów i masek wygrzewających oczy, a nawet czystej, ciepłej gazy (zwilżonej gorącą wodą). Ważna jest systematyka i wykonywanie masaży i kompresów kilka razy dziennie.
- Leki do miejscowego smarowania, a nawet antybiotyki. Lekarz okulista może też zdecydować o podaniu leków, a nawet doustnych antybiotyków
- Chirurgia oka oraz wycięcie gradówki. Jeżeli pomimo leczenia infekcja nie będzie ustępować, to konieczne może się okazać nacięcie gradówki oraz chirurgiczne usunięcie zalegającej wydzieliny ropnej.
Czy gradówka to rak?
Gradówka często nawraca w tym samym miejscu. Jeżeli tak jest, to powinien zostać pobrany wymaz do badania histopatologicznego oraz wykonany szereg badań laboratoryjnych. Na całe szczęście, większość gradówek ma charakter łagodny i nie jest szkodliwa dla zdrowia.
Jak zapobiegać gradówce?
Rozwój gradówki trudno przewidzieć. Możesz jednak zadbać o to, aby ograniczyć możliwość zakażenia. Dlatego też:
- dbaj o higienę rąk, często je myj mydłem i ciepłą wodą,
- nie trzyj oczu,
- jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, to szczególnie pamiętaj o higienie
- panie powinny dokładnie zmyć makijaż przed pójściem spać
- nie pożyczaj kosmetyków znajomym
- sprawdzaj terminy ważności kosmetyków i płynów pielęgnacyjnych.