Icon Szybka realizacja
Icon 15 dni na zwrot
Icon Bezpieczeństwo transakcji

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy

Okulary korekcyjne to nie tylko sposób na poprawę wzroku. Często mówi się o nich jak o elemencie kosmetycznym, a nawet dodatku, podkreślającym nasze walory. Dobór okularów korekcyjnych do kształtu twarzy, nie jest trudny. Istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą Ci określić, które oprawki będą wyglądały najlepiej i podkreślą Twoją twarz, styl i osobowość.

 

Okulary i my

Niezależnie od tego jak często używasz okularów, czy zakładasz je okazjonalnie, czy powinieneś używać przez cały czas, wybrane oprawki mogą dyktować sposób, w jaki widzi Cię świat. Kształt oprawki, kolor i ich styl mogą zmienić całą Twoją estetykę, dlatego wybierając oprawki, dobrze jest mieć przede wszystkim świadomość kształtu swojej twarzy oraz wyobrażenie o tym, co okulary mogą zrobić dla Ciebie samego, jak mogą wpływać na Twoje samopoczucie i świadomość siebie samego. Dobór właściwych oprawek zwykle sprowadza się do określenia trzech elementów decyzyjnych. Są nimi kształt twarzy, odcień skóry, kolor oczu i włosów oraz nasz indywidualny styl, np. to, w jaki sposób się ubieramy. Ostatnim kryterium może być także cena, która może decydować zarówno o wyborze jednej oprawki, ale i o możliwości posiadania wielu par okularów korekcyjnych, które będziesz zmieniać w zależności od potrzeb.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Jednym z podstawowych, jeśli nie najważniejszym, kryteriów wyboru oprawek jest kształt twarzy. Chociaż powinniśmy kierować się nim zawsze, czasami po prostu warto dać się ponieść intuicji. Poniższe wytyczne mają przede wszystkim charakter informacyjny ale mogą dać podstawowe wytyczne, jakiego kształtu okularów szukać.

Dla każdego kształtu twarzy dostępne są uzupełniające się oprawki, które pomogą zrównoważyć Twój wygląd.

Niektóre oprawki mogą uwydatnić lub nawet wyszczuplić pewne cechy. Jeśli Twoja twarz jest owalna, prawdopodobnie będziesz dobrze wyglądać w większości dostępnych oprawek.

Wyróżniamy 6 podstawowych typów kształtów twarzy:

Kwadratowa twarz:

Ma często wyraziste, kanciaste rysy i prostą linię od czoła do szczęki. To twarz z silnym podkreśleniem szczęki i szerokiego czoła, a jej szerokość i długość zwykle mają takie same rozmiary.

 

Jakie oprawki pasują do kwadratowej twarzy?

Jeśli twoja twarz ma kształt kwadratu, zwróć uwagę na wąskie oprawki, które mają większą szerokość niż głębokość lub są delikatnie zaokrąglone w krawędziach. Unikaj okularów okrągłych i typowych owalnych. Oprawki powinny być proporcjonalne do długości i szerokości twarzy, a lekko zaokrąglone zmiękczą ostre kąty w tego typu twarzy, dodając całości równowagi.

Zobacz okulary przeciwsłoneczne Zobacz oprawki korekcyjne

 

Okrągły kształt twarzy:

Okrągłe twarze to miękkie krzywe i gładkie linie, także pełne policzki i lekko zaokrąglony podbródek. Ze względu na kształt całej twarzy, okrągłe twarze wyróżniają się wszystkimi krzywiznami, jakie się na niej pojawiają.

 

Jakie oprawki pasują do okrągłych twarzy?

W przypadku owalnych kształtów twarzy podstawową zasadą wyboru oprawek jest wprowadzenie delikatnych lub nawet wyraźnych kątów. W ten sposób możesz rozbić strukturę twarzy, wydłużając ją i wyszczuplając. Dobrze będą pasowały ramki kanciaste i geometryczne lub lekko uniesione w górę, np. kocie oko. Takie kształty zrównoważą okrągły kształt twarzy, podkreślą Twój styl oraz w ten sposóbTwoje oczy.

Zobacz okulary przeciwsłoneczne Zobacz oprawki korekcyjne

 

Owalny kształt twarzy:

Ten kształt twarzy jest najbardziej uniwersalny i pasuje do większości dostępnych oprawek. Charakteryzuje się węższym czołem i lekko wąskim podbródkiem.

 

 

Jakie oprawki pasują do owalnych twarzy?

Oprawki dla tego typu twarzy powinny przełamywać miękkie krzywizny, wprowadzając równowagę poprzez wprowadzenie kątów, a co za tym idzie, wybierz oprawki kwadratowe, prostokątne czy w kształcie figur geometrycznych. Twarz owalna jest najłatwiejsza do doboru oprawek czy okularów przeciwsłonecznych. W zasadzie każdy rodzaj oprawki: okrągły, owalny, prostokątny i kwadratowy, ale też bardziej fantazyjne jak kocie oko, awiatory czy wayfarer bedzie dobrze pasował do twarzy. Jest to najbardziej uniwersalny kształtu twarzy i możliwość zabawy z najnowszymi trendami jest nieograniczona.

Zobacz okulary przeciwsłoneczne Zobacz oprawki korekcyjne

 

Twarz w kształcie serca:

Najszersze na czole i zwężające się aż do podbródka, często z wysokimi kośćmi policzkowymi. Twarze w kształcie serca mogą być długie i okrągłe, a przez to nadają jej właścicielowi słodki i wesoły wygląd.

 

Jakie oprawki pasują do twarzy w kształcie serca?

Szukaj oprawek wystających szerzej niż czoło o lekko zaokrąglonej podstawie. Możesz dodatkowo wprowadzić cechy uzupełniające jak cięższy dół dla podkreślenia podbródka, owal, jeśli chcesz zwrócić uwagę na górę twarzy a nie spiczasty podróbek czy oprawki w jasnych kolorach. W niektórych przypadkach dobrze równiez będą wyglądały szkła bez oprawek.

Zobacz okulary przeciwsłoneczne Zobacz oprawki korekcyjne

 

Twarz trójkątna:

Twarze trójkątne są odwrotnością twarzy w kształcie serca, szersze na dole i węższe na górze.

 

 

Jakie oprawki pasują do trójkątnego kształtu twarzy?

Aby zwiększyć szerokość i podkreślić wąską górną część twarzy, szukaj oprawek, które są mocno zaakcentowane kolorem i detalami w górnej ich części. Dzięki połączeniu okrągłych i kanciastych kształtów ramek, aviator czy kocich oczu nadasz swojej twarzy równowagi.

Zobacz okulary przeciwsłoneczne Zobacz oprawki korekcyjne

 

Twarz w kształcie diamentu:

Twarze w kształcie diamentu, inaczej rombu, charakteryzują się dużą szerokością kości policzkowych, a co za tym idzie wąskim czołem i linią żuchwy. To rzadko spotykany kształt twarzy.

 

Jakie oprawki pasują do diamentowego kształtu twarzy?

Aby podkreślić oczy i zmiękczyć kości policzkowe, wypróbuj oprawki z detalami lub wyrazistymi liniami brwi. Dobrym wyborem mogą być okulary bez oprawek i oprawki o owalnym lub kocim kształcie, które zwiększą objętość wokół wąskich kości policzkowych.

Zobacz okulary przeciwsłoneczne Zobacz oprawki korekcyjne

 

Podsumowanie

Umiejętność doboru oprawek do okularów nie jest trudna. To może być ciekawa zabawa, która pokaże nam, kim jesteśmy i w jaki sposób chcemy siebie samych wyrazić. Ważne jest, aby decydując się na wybór ramek, kierować się prostymi zasadami, w tym uwzględnić przede wszystkim kształt swojej twarzy. Zwróć uwagę na kolory, które pasują do odcienia skóry, a także przyjrzyj się swojemu sposobowi bycia, stylowi i osobowości.

Mogą zainteresować Cię również

Podobne artykuły