Pracodawca zatrudniający pracownika, zobowiązany jest, zgodnie z Kodeksem Pracy, skierować go do lekarza medycyny pracy. W zależności od wykonywanej pracy pracownik może być objęty różnego rodzaju badaniami. Mogą to być np. rtg płuc, morfologia, pomiar glukozy, a nawet badania psychologiczne czy kardiologiczne. Możesz również zostać skierowany na badania okulistyczne.
Jeżeli potrzebujesz korekcji okularowej, to kupisz u nas oprawki okularowe damskie oraz oprawki okularowe męskie. Możesz do tego dobrać szkła korekcyjne z powłoką ochronną, która zatrzymuje niebieskie światło emitowane przez ekran komputera. Dzięki temu będziesz mógł dodatkowo chronić swoje oczy. Mamy najmodniejsze wzory okularów od czołowych producentów.
W Optyk.com możesz również dobrać soczewki kontaktowe tygodniowe, soczewki kontaktowe dwutygodniowe oraz soczewki kontaktowe miesięczne.
- Kto może otrzymać dofinansowanie na okulary korekcyjne?
- Co jaki czas mogę starać się o dofinansowanie na okulary lub soczewki?
- Ile wynosi dofinansowanie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych?
- Co muszę zrobić, żeby dostać dofinansowanie do okularów lub soczewek?
Kto może otrzymać dofinansowanie na okulary korekcyjne?
Dofinansowanie może otrzymać każdy pracownik, który „przynajmniej połowę czasu swojej pracy będzie wykonywać przy komputerze”. Oznacza to, że osoby zatrudnione na 8 godzin dziennie, przy komputerze muszą pracować przed monitorem 4 godziny. Mogą to być tradycyjne komputery, laptopy oraz notebooki.
Możesz zostać zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenie lub prowadzić działalność gospodarczą. Ważne jest, abyś świadczył pracę na terenie zakładu. W dzisiejszych czasach bardzo popularna staje się także praca zdalna, dopytaj w firmie, czy również obejmuje Cię w takim przypadku refundacja.
Pamiętaj, że dofinansowanie na okulary nie zależy od tego, jakie stanowisko zajmujesz czy jakie masz doświadczenie. Natomiast wysokość świadczenie może zależeć od tego, jaki masz staż. Im dłużej pracujesz, tym świadczenie może, ale nie musi, być wyższe.
Lekarz medycyny pracy, okulista, podczas badania określi, czy potrzebujesz korekcji okularowej. Jeżeli tak, to możesz starać się o dofinansowanie szkieł korekcyjnych.
Przepisy prawa mówią jedynie o dofinansowaniu na zakup okularów korekcyjnych, nie ma wzmianki o soczewkach kontaktowych. Większość pracodawców finansuje również soczewki. Zależy to jednak od wewnętrznych regulaminów. Dopytaj w zakładzie, jak sytuacja wygląda u Ciebie.
Co jaki czas mogę starać się o dofinansowanie na okulary lub soczewki?
Przepisy prawne określają jedynie, że badania medycyny pracy mają się odbywać raz na 4 lata. Nie określają jednak, jak często pracownik może starać się o refundację okularów. Większość pracodawców przyjęła również, że zwrot za okulary będzie podobny.
Wada wzroku może następować jednak w różnym natężeniu i czasie. Jeżeli zauważysz pogorszenie wzroku w krótszym terminie, to poproś pracodawcę o wcześniejsze skierowanie na okresowe badanie okulistyczne.
Lekarz okulista może uznać, że praca w okularach znacznie nadwyręża Twój wzrok. Zaznaczy wówczas w dokumentacji, że kolejne badanie wzroku powinno odbyć się szybciej niż za 4 lata. Oznacza to, że pracownik nabywa prawo do refundacji okularów szybciej.
Ile wynosi dofinansowanie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych?
Wysokość dofinansowania okularów i soczewek jest uzależniona od pracodawcy. Dlatego zapytaj jaki rodzaj soczewek kontaktowych jest refundowany oraz w jakiej wysokości możesz otrzymać zwrot za okulary. Z pewnością soczewki kolorowe, czyli zmieniające kolor źrenic nie będą dofinansowane. Wszystko jednak zależy od wewnętrznego regulaminu w miejscu pracy. Każdy zakład może mieć inne fundusze na zwrot kosztów. Możesz więc otrzymać dofinansowanie na okulary i soczewki np. w całości lub częściowe.
Co muszę zrobić, żeby dostać dofinansowanie do okularów lub soczewek?
Jeżeli chcesz otrzymać dofinansowanie do okularów korekcyjnych lub dofinansowanie na soczewki kontaktowe pamiętaj, że potrzebna Ci będzie recepta od okulisty. Wystawić ją może tylko lekarz medycyny pracy podczas badań okresowych. Na zaświadczeniu musi być wyraźnie napisane, że masz wadę wzroku i musisz nosić szkła korekcyjne podczas pracy.
Pamiętaj, aby informację o dofinansowaniu uzyskać u źródła. Nie pytaj koleżanek i kolegów w pracy. Może się okazać, że nastąpiły zmiany w regulaminie i procedura finansowania została zmieniona. Szczegółowe informacje uzyskasz w dziale kadr, księgowości lub w dziale HR. Wszystko zależy jak zorganizowania jest Twoja firma.
W regulaminie zakładu pracy musi być podana kwota dofinansowania oraz zapis, czy refundowane będą okulary korekcyjne, czy również soczewki kontaktowe. Może się również okazać, że w kolejnych latach dofinansowaniem zostaną objęte same szkła korekcyjne bez oprawek.
Do otrzymania dofinansowania niezbędna będzie faktura imienna na zakup okularów lub soczewek. Na podstawie faktury pracodawca będzie mógł zwrócić Ci koszty.
Jak widzisz procedura dofinansowania na zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych jest prosta. Jeżeli masz wadę wzroku, to pracodawca pokryje koszty związane z zakupem szkieł korekcyjnych. Musisz jednak otrzymać w pracy skierowanie na badania okresowe okulistyczne. Lekarz zaś musi napisać, że musisz pracować w okularach.