Jeśli przechodzisz przez trudny okres w swoim życiu, możesz odczuwać skutki stresu. Zmęczony i zdenerwowany, a może zmieniłeś dietę na mniej zdrową. Czy wiesz, że stres może wpływać na Twoje oczy? W tym trudnym czasie, kiedy twoje życie wydaje się zbyt rudne, twoje oczy mogą zapłacić wysoką cenę, podobnie jak reszta twojego ciała. Dowiedz się, jakie objawy mogą wynikać ze zbyt dużego stresu i co z nimi zrobić.
Co powoduje problemu z oczami spowodowane stresem?
Kiedy stajesz się niespokojny, przestraszony lub zestresowany, twoje ciało instynktownie rozpoczyna walkę. Zaczyna wytwarzać hormony, takie jak adrenalina, które przyspieszają tętno, a mózg przekieruje więcej krwi do podstawowych funkcji, takich jak narządy wewnętrzne, a mniej krwi do kończyn.
Powodem, dla którego twoje ciało podejmuje te działania, jest ochrona ciebie. Twój mózg wykrywa zagrożenie, gdy się o coś martwisz, więc jego reakcją jest przygotowanie się do walki z nim. Stres jest naturalną reakcją organizmu na wszelkie żądania zmian, które zakłócają jego normalną równowagę. Niezależnie od tego, czy reakcja jest fizyczna, psychiczna, emocjonalna czy wizualna, stres wpływa na nas wszystkich w takim czy innym stopniu.
Chociaż reakcja mózgu na stres nie jest pomocna w przypadku problemów niefizycznych, nadal się to zdarza. Twoje oczy mogą cierpieć, ponieważ mózg powoduje rozszerzenie źrenic. Ideą tej reakcji jest uzyskanie większej ilości światła w twoich oczach, dzięki czemu możesz wyraźniej dostrzec potencjalne zagrożenia.
Jednak gdy jesteś zestresowany przez długi czas, ciągłe rozszerzenie sprawia, że jesteś wrażliwy na światło i może powodować poważne zmęczenie oczu. Co więcej, kiedy jesteś bardzo spięty, jak wiele zestresowanych osób, mięśnie wokół oczu mogą się napiąć, powodując drżenie i ból.
Wpływ stresu na wzrok
Istnieje wyraźny związek między stresem a jego wpływem na wzrok. Sam lęk może powodować rozwój wielu różnych objawów ze strony oczu i wzroku.
Typowe objawy stresu dotyczące wzroku to:
- Widzisz gwiazdy, migotanie, rozmycia, aureole lub cienie.
- Mglistość.
- Błyski światła.
- Zawężone widzenie lub widzenie tunelowe.
- Podwójne widzenie.
- Chwilowo rozjaśnione lub przyciemnione widzenie.
- Zniekształcenia wizualne
- Pulsowanie.
- Zmęczenie oczu.
- Ból mięśni oczu.
Zmniejsz stres
Kluczem do leczenia objawów wzroku spowodowanych stresem jest zmniejszenie narażenia na stres. Jeśli doświadczasz aktywnej reakcji na stres, podejmij kroki, aby się uspokoić i pozwolić organizmowi zregenerować się po przypływie adrenaliny. W ciągu około 20 minut twoje ciało powinno wyzdrowieć, a wzrok powinien wrócić do normy.
Jeśli Twoje problemy ze wzrokiem są spowodowane przewlekłym stresem, ważne jest, aby wprowadzić zmiany w swoim codziennym życiu i zastosować techniki redukcji stresu, które uwolnią Cię od negatywnych skutków ciągłej hiperstymulacji. Oprócz stosowania technik redukcji stresu, staraj się nie skupiać na swoich objawach.
W przypadku osób doświadczających powikłań związanych ze stresem i utratą wzroku naukowcy zachęcają do psychosomatycznego podejścia do leczenia. Należy położyć nacisk na wykorzystanie technik redukcji stresu i relaksacji. Takie techniki obejmują:
- Medytacja
- Joga
- Trening autogeniczny (uczący organizm reagowania na komendy słowne, aby się zrelaksować)
- Techniki zarządzania stresem
- Oddech
- Terapia
- Pomoc socjalna
Włączenie powyższych technik do planu leczenia utraty wzroku może być czymś więcej niż uzupełnieniem. Mogą również pomóc w zapobieganiu i ograniczaniu postępu utraty wzroku.