Icon Szybka realizacja
Icon 15 dni na zwrot
Icon Bezpieczeństwo transakcji

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych?

 Okulary przeciwsłoneczne uczyniły nasze życie łatwiejszym, wygodniejszym oraz zapewniły skuteczną ochronę przed szkodliwy promieniowaniem UV pochodzącym ze słońca. Przebywanie na zewnątrz, np. w słoneczny dzień, bez właściwej ochrony oczu, może powodować uszkodzenie powierzchni oczu oraz ryzyko wystąpienia wielu chorób. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych.  

Okulary przeciwsłoneczne 

Nie musisz wydać dużo pieniędzy, aby kupić dobre okulary przeciwsłoneczne. Ich cena może różnić się, w zależności od producenta, użytych do ich produkcji materiałów, jak również stylu, jaki prezentują. Nawet najdroższe okulary, mogą okazać się słabym zabezpieczeniem przed słońcem, dlatego najważniejsze, poza Twoimi preferencjami, jest wybrać okulary przeciwsłoneczne z właściwą ochroną.   Promieniowanie słoneczne, promieniowanie UV, jest szkodliwe dla naszych oczu, które zbudowane są tak, aby filtrować je, ale z czasem skuteczność tego procesu, może być osłabiona. Dlatego ważne jest, aby chronić wzrok już od najmłodszego wieku, aby nasze oczy pozostały zdrowe na długo.  Za filtrowanie promieniowania UV odpowiada nasza atmosfera, ale jakość ta, drastycznie spada, przez co do Ziemi, a co za tym idzie do skóry i oczu, przedostaje się coraz większa ilość promieniu UV. To nie jest dobry sygnał i powinieneś o tym pamiętać za każdym razem, latem jak i zimą, kiedy wychodzisz w słoneczny dzień na zewnątrz.   Pamiętaj, że możesz używać okularów przeciwsłonecznych razem z soczewkami kontaktowymi, jak również zakupić okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi. W ten sposób zapewnisz ochronę oczu, nawet jeśli masz wadę wzroku.  

Okulary przeciwsłoneczne ETNIA BARCELONA MARTINQUE SUN

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych?  

Istnieje kilka kluczowych czynników, które decydują o tym, czy okulary przeciwsłoneczne będą spełniały swoją funkcję czy okażą się bezużyteczne, a nawet czy nie zaszkodzą naszym oczom. Poniżej zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje: 

  • Filtr UV 

Nawet tanie okulary przeciwsłoneczne, potrafią skutecznie chronić przed promieniowaniem UV. Cena nie odgrywa tu dużej roli, ponieważ zarówno soczewki szklane, jak i plastikowe pochłaniają UV, a skuteczność wzrasta w zależności od chemikaliów dodawanych do materiałów soczewek podczas procesu produkcyjnego. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV powinny blokować 99 lub 100% promieniowania UV, a oznakowanie będzie wskazywało absorbcję UV do 400nm. Ochrona UV to najważniejszy czynnik wyboru dobrych okularów przeciwsłonecznych.  

  • Blokada światła 

Filtr UV nie jest barwnikiem, a odpowiednią mieszanką chemikaliów używanych w procesie produkcyjnym, ale o tym, czy okulary przeciwsłoneczne będą spełniały swoją funkcję, decyduje ich barwienie, zarówno kolor, który może pomagać nam lub zmieniać widoczność, ale i stopień zaciemnienia, od którego zależeć będzie ile światła, dostanie się do naszych oczu. Jeśli poruszamy się w bardzo słoneczne dni, okulary przeciwsłoneczne powinny przysłonić od 75 do 90% światła. Warto także zwrócić uwagę na rozmiar okularów, aby po ich założeniu, przysłaniały możliwie jak największą powierzchnię, przez co ograniczyć dostawanie się nadmiaru światła do oczu, ale też unikniesz dużego kontrastu wokół soczewki.  

  • Jakość soczewek 

Ten element może znacząco wpływać na cenę, ponieważ dobre okulary przeciwsłoneczne, mogą kosztować więcej, ze względu na jakość użytych materiałów. Szukając okularów przeciwsłonecznych, zwróć uwagę na jakość soczewek. Po prostu spójrz na nie czy przypadkiem nie zakrzywiają obrazu, szczególnie przy krawędziach, oraz czy przyciemnienie jest jednolite. Każda skaza i zniekształcenie może odwracać Twoją uwagę oraz doprowadzić, np. do uszkodzenia wzroku.

  • Kolor soczewek 

Okulary przeciwsłoneczne występują w wielu kolorach barwienia soczewek. W teorii nie ma to większego znaczenia i jest kwestią gustu, ale w wyjątkowych sytuacjach, kolory mogą pomagać, np. przy uprawianiu sportów, Powłoki specjalne  Niektóre okulary posiadają dodatkowe atuty w postaci przydatnych warstw, które podobnie jak kolor soczewek, mogą w określonych warunkach być bardzo przydatne. Najpopularniejsza powłoka to filtr polaryzacyjny, który niweluje odbicia światła, co szczególnie przydatne jest podczas prowadzenia pojazdów oraz pływania na łodzi. Jeśli jeździsz na nartach, filtr polaryzacyjny może zniekształcać obraz i nie dać pełnej widoczności warunków przed Tobą, np. krzywizn na śniegu. Inna popularną powłoką jest powłoka lustrzana, zapewniająca nie tylko świetny efekt wizualny, ale też dodatkową ochronę przy dużym natężeniu światła. 

Podsumowanie 

Wybór okularów przeciwsłonecznych to przede wszystkim kwestia gustu, ale warto, aby przynajmniej zapewnić sobie podstawową, ale jak bardzo ważną, powłokę przed promieniowaniem UV. Każda inna, czy to filtr polaryzacyjny, powłoka zmniejszająca ryzyko zadrapań, powierzchnia lustrzana, będą dodatkami, które w określonych warunkach mogą być naprawdę przydatne.

Mogą zainteresować Cię również

Podobne artykuły