Noszenie okularów korekcyjnych to szansa na lepsze widzenie, ale nie każdy chce nosić okulary, a czasami nie każdy dobrze czuje się z nimi. Rodzice często zadają pytanie okulistom czy ich dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe, gdy te wyrażają zainteresowanie nimi lub z jakichś powodów chcą unikać noszenia tradycyjnych okularów. Dojrzałość dziecka i umiejętność obchodzenia się z soczewkami jest ważniejsza niż sam wiek.
Soczewki kontaktowe dla dzieci
Miliony dzieci poniżej 18 roku życia używa już soczewek kontaktowych. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby dzieci używały soczewek kontaktowych w bardzo młodym wieku. Nawet najmłodsze dzieci, mogą otrzymać receptę na soczewki kontaktowe np. z powodu wrodzonej zaćmy lub innych chorób oczu. Według badań przeprowadzanych przez naukowców, dzieci w wieku 8-11 lat nie mają żadnych problemów z nałożeniem lub usunięciem kontaktów bez pomocy rodziców. Czynnikiem warunkującym używanie soczewek kontaktowych, może być w tej sytuacji określenie rozmiaru szczeliny między gałkowej, która może zdecydować o wygodzie zdejmowania i zakładania soczewek. Problemy spowodowane wymiernymi różnicami w funkcjonowaniu filmu łzowego zazwyczaj nie stanowią większego problemu w naszej populacji pediatrycznej. Ponadto oczy dzieci są w znacznej większości o wiele lepszej kondycji i zdrowiu, niż oczy osób dorosłych, co także eliminuje ryzyko problemów z używaniem kontaktów, np. w przypadku przyjmowania dodatkowych leków.
Odpowiedzialność pacjenta
Zgodnie z powyższym, łatwo wskazać, że jedynym poważnym ograniczeniem w używaniu kontaktów przez dzieci, jest odpowiedzialne korzystanie z nich. Przede wszystkim świadoma obsługa, tj. zdejmowanie i zakładanie, pielęgnacja oraz niektóre ograniczenia związane z ich noszeniem, np. dot. pływania w wodzie jak jeziora, morze czy baseny. Poza tym co powie okulista, warto także podtrzymywać świadomość dziecka w komunikacji z rodzicami, a więc omówić nawyki dziecka i ustalić, czy jest wystarczająco odpowiedzialne, aby samodzielnie dbać o kontakty. Choroby oczu, stanowiące podstawę do odrzucenia soczewek kontaktowych, będą taką samą przesłanką za nie używaniem ich, jak w przypadku osób dorosłych. Często pojawiającym się stanem, który osłabia skuteczność noszenia soczewek kontaktowych u dzieci: alergiczna choroba oczu. Dzieci te powinny być odpowiednio leczone i w zależności od powstałych oznak i objawów ocznych należy ocenić klinicznie, czy soczewki kontaktowe leżą w najlepszym interesie dziecka.
Przesłanki pozamedyczne
Soczewki kontaktowe są pożądane przez rodziców, co wynika m.in. z tego, że wiele dzieci nie dba o swoje okulary. Wymagają one wtedy ciągłej regulacji, czyszczenia lub wymiany. Ponadto istnieje wiele powodów, często bagatelizowanych przez rodziców, przez które dzieci tracą na swoim poczuciu wartości, jeśli noszą okulary w szkole, w towarzystwie, które może postrzegać je jako coś gorszego. Poprawa samooceny dziecka może być jedną z przesłanej do tego, aby jak najszybciej zdecydować się na noszenie soczewek zamiast okularów lub stosowanie ich zamiennie. Przed podjęciem decyzji o zakupie soczewek kontaktowych dla dzieci, skontaktuj się z lekarzem okulistą, aby ocenić zdrowie oczu dziecka oraz przygotować je do nowej sytuacji. Pamiętaj, aby w przypadku dzieci, praktykować w domu cały proces zakładania i zdejmowania soczewek, pamiętając również o kontroli tego, czy szkła kontaktowe są prawidłowo przechowywane i czyszczone.