Icon Szybka realizacja
Icon 15 dni na zwrot
Icon Bezpieczeństwo transakcji

Dziedziczne choroby oczu

Dziedziczne choroby oczu

Po naszych przodkach, rodzicach czy dziadkach możemy odziedziczyć nie tylko kolor oczu, ale również schorzenia, w tym choroby oczu. Niektóre widoczne są od razu, niektóre zaś dopiero po pewnym okresie. Nie muszą jednak w ogóle się pojawić. Mogą one powodować utratę wzroku lub ślepotę. Dzięki postępom w medycynie i diagnostyce coraz więcej chorób dziedzicznych wzroku jest diagnozowanych we wczesnym stadium. Pozwala to na leczenie i zapobiega utracie wzroku.

Diagnostyka oczu ma istotne znaczenie dla zwiększenia szansy na utrzymanie zdrowia oczu. Optyk Optyk.com to miejsce, gdzie możesz zbadać wzrok i zadbać o jego zdrowie. Odwiedź nasze salony: optyk Szczecin, optyk Gliwice, optyk Opole, a już niedługo w innych miastach.

Przykłady chorób dziedzicznych oczu

Czy wiesz, że istnieje ponad 1000 schorzeń oczu, które mogą być dziedziczne? Niektóre choroby występują dość często, inne zaś pojawiają się bardzo rzadko.

Do najczęstszych chorób dziedzicznych oczu zaliczamy np.:

  • Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki: następuje m.in. ograniczenie widzenia o zmierzchu, niedostrzeganie ruchu przedmiotów, wykrywanie barw, a nawet niedowidzenie w świetle dziennym.
  • Jaskra dziedziczna: wywoływana przez zbyt duże ciśnienie wewnątrzgałkowe. Choroba jest rzadsza niż jaskra niedziedziczna, ale często ma cięższy przebieg i pojawia się w młodszym wieku. Jest też jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Jest spowodowana mutacjami genetycznymi, najczęściej odpowiadają za nią geny MYOC i OPTN.
  • Zwyrodnienie plamki żółtej, które jest przyczyną utraty wzroku związanej z wiekiem.
  • Dystrofie rogówki to grupa chorób dziedzicznych, które powodują zmiany w rogówce oka. Rogówka jest cienką warstwą, która znajduje się na przedniej części oka i odpowiada za skupianie światła. Istnieje kilka różnych typów dystrofii rogówki (np. Fuchsa, Thiela-Beja, Meesmanna). Różnią się one objawami, genetycznymi przyczynami i przebiegiem choroby. Objawy mogą obejmować m.in.: zmętnienie rogówki, obrzęk rogówki, ból oka oraz trudności z widzeniem.
  • Zespół Stargardta powoduje uszkodzenie plamki żółtej w oku i prowadzi do utraty wzroku. Plamka żółta jest częścią oka, która odpowiada za ostrość widzenia i kontrast. Choroba jest spowodowana mutacjami genów ABCA4, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wielu enzymów w oczach. Objawy obejmują: utratę widzenia peryferyjnego, mroczki przed oczami, trudności w czytaniu i rozróżnianiu kolorów oraz zmętnienie plamki żółtej.
  • Zespół Retinitis Pigmentosa (RP): schorzenie powoduje uszkodzenie siatkówki oka i prowadzi do utraty wzroku. Objawy obejmują: utratę widzenia peryferyjnego, trudności z widzeniem w ciemności, zmiana koloru oczu z niebieskiego na brązowy, zmiana kształtu oczu.
  • Zespół Ushera powoduje jednoczesną utratę słuchu i wzroku. Spowodowane to jest mutacjami w genach odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie receptorów słuchowych i wizualnych. Istnieje kilka typów zespołu Ushera, które różnią się stopniem ubytków oraz czasem, w którym te problemy się pojawiają. Objawy obejmują: utratę słuchu, która zwykle pojawia się w młodym wieku i jest progresywna, problemy z orientacją przestrzenną i równowagą, trudności w czytaniu, rozróżnianiu kolorów czy widzeniem w nocy.

Choroby dziedziczne oczu u dzieci

Istnieje wiele chorób dziedzicznych, które mogą wpływać na oczy dzieci. Najczęściej u dzieci pojawić się może:

  • Dziedziczne zwyrodnienie siatkówki: choroba prowadzi do utraty wzroku, początkowo nie daje żadnych objawów, z czasem jednak dziecko przestaje widzieć szczegóły, unika ciemnych miejsc, a nawet potyka się o różne przedmioty,
  • Dziedziczny zanik nerwów wzrokowych: zanik nerwów wzrokowych Lebera (LHON) rozwija się zazwyczaj między 15 a 35 rokiem życia (sporadycznie między 2 a 80). Objawy: utrata widzenia w jednym oku, rozwój choroby w drugim, spadek ostrości wzrok, nieprawidłowe rozpoznawanie barw, zaburzona reakcja źrenic na światło. W zespole zaniku nerwów wzrokowych może ż pojawić się zespół Behra (1-4 rok życia), Wolframa (5–21 rok życia) lub Kjera (najczęściej ok. 10 roku życia).
  • Zespół Crhona: choroba powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w siatkówce i może prowadzić do ślepoty,
  • Zaburzenia refrakcji: takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm, które są spowodowane mutacjami genetycznymi,
  • Zespół Sorsby'ego: rzadka choroba dziedziczna, która powoduje degenerację siatkówki i prowadzi do utraty wzroku,
  • Dziedziczna ambliopia , czyli"leniwe oko" wzrok w jednym oku jest dobrze wykształcony, w drugim zaś następuje niedowidzenie. Nieleczona ambliopia może spowodować utratę wzroku.
  • Siatkówczak: rzadki, ale najczęściej występujący nowotwór złośliwy, który pojawia się przed ukończeniem 5 roku życia, może pojawić się w jednym lub obu oczach. Objawy, np.: zaburzenia widzenia, światłowstręt, plamki lub cienie w polu widzenia, rozszerzenie źrenicy, nieprawidłowe ustawienie oka, utrata wzroku

Dzieci z rodzinną historią chorób oczu powinny być regularnie badane przez okulistę. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych problemów oraz podjęcie leczenia.

Badanie wzroku i wczesne wykrywanie dziedzicznych chorób oczu

Choroby dziedziczne oczu mogą być bardzo niebezpieczne. Nie muszą wystąpić, ale możemy mieć skłonność do ich występowania. Zwróć uwagę, czy w rodzinie nie występuje np. siatkówczak, zaćma, jaskra czy retinopatia dziedziczna. Jeżeli występują takie schorzenia, konieczne jest regularne wykonywanie badań wzroku oraz badań genetycznych. Ułatwi to szybkie postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie leczenia. Badania wzroku powinny wykonywać również osoby, u których wcześniej nie zdiagnozowano chorób dziedzicznych oczu.

Optyk Szczecin, optyk Gliwice oraz optyk Opole zapraszają na badania wzroku. W przypadku zdiagnozowania nieprawidłowości lekarz skieruje Cię do specjalisty w celu wykonania szerszej diagnostyki.

W naszych salonach optycznych oraz w sklepie on-line możesz też kupić:

  • soczewki kontaktowe sferyczne,
  • soczewki kontaktowe toryczne,
  • okulary korekcyjne damskie,
  • okulary korekcyjne męskie,
  • okulary korekcyjne unisex,
  • okulary przeciwsłoneczne damskie,
  • okulary przeciwsłoneczne męskie,
  • okulary przeciwsłoneczne unisex.

 

Mogą zainteresować Cię również

Podobne artykuły