Choroby oczu u osób starszych
Osoby w starszym wieku często mają problemy z wzrokiem. Wynika to głównie z powodu naturalnych procesów starzenia się oka. Wpływ na zdrowe i wyraźne widzenie mają choroby, takie jak: cukrzyca, choroby układu krążenia czy nadciśnienie. Seniorzy dość często nie są zainteresowane wizytą u specjalisty okulisty/optometrysty. Uważają, że "stare, pożyczone” okulary wystarczają a nowe są zbędne. Pojawiają się też przypadki, gdy osoby starsze nie badają wzroku z obawy przed jego utratą. Wolą widzieć gorzej niż usłyszeć złą diagnozę. Brakuje również odpowiednich kampanii, które zwiększyłyby świadomość korzyści z regularnych badań wzroku dla seniorów
Dlatego bardzo ważne jest regularne badanie wzroku przez osoby starsze. Pozwala ono wykryć choroby i wprowadzić odpowiednie leczenie. W salonach optycznych Optyk.com możesz umówić badanie i zapobiec utracie widzenia (optyk Szczecin, optyk Gliwice, optyk Opole).
Jakie choroby wzorku mogą dotknąć osoby w starszym wieku?
Istnieje wiele chorób oczu, na które mogą cierpieć osoby starsze. Najczęściej pojawiają się:
- zwyrodnienie plamki żółtej,
- retinopatia oka,
- jaskra,
- zaćma,
- choroby zapalne oczu,
- zwyrodnienie związane z wiekiem rogówki.
Zwyrodnienie plamki żółtej
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest jedną z najczęstszych schorzeń oczu, z którymi borykają się osoby starsze. Plamka żółta to obszar w siatkówce oka, który odpowiada za centralne widzenie. Odpowiada ona za wykonywanie podstawowych czynności, takich jak np. czytanie, rozpoznawanie twarzy, dostrzeganie szczegółów. Uszkodzenie plamki żółtej może prowadzić do pogorszenia jakości widzenia, a nawet do utraty wzroku. AMD jest nieuleczalne, jednak leczenie może opóźnić jego rozwój. Objawy to:
- nieprawidłowości w widzeniu linii prostych,
- plamka na środku pola widzenia,
- zdeformowane kształty przedmiotów,
- bledsze oraz mniej nasycone kolory,
- niewyraźne widzenie centralne,
- brak ostrości.
W leczeniu stosowana jest np. profilaktyka witaminowa czy iniekcje doszklistkowe (zastrzyki do wnętrza oka).
Retinopatia siatkówki oka
Retinopatie to choroby oczu, które polegają na uszkodzeniu siatkówki - warstwy oka odpowiedzialnej za widzenie. Może być wywołana m.in. przez cukrzycę, nadciśnienie, palenie tytoniu, długotrwałe stosowanie leków zwiększających ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz starzenie się. Retinopatia może prowadzić do utraty widzenia. Najczęściej osoby starsze mają retinopatię cukrzycową. Z powodu utrzymującego się wysokiego stężeniem glukozy we krwi dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka. Dlatego osoby starsze, które mają cukrzycę powinny regularnie badać dno oka. Pozwala to na wczesne wykrycie oznak choroby. Możliwe jest wprowadzenie leczenia zanim wzrok zostanie uszkodzony.
Jaskra
Jaskra to choroba oczu, w której dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i stopniowego pogorszenia widzenia. Najczęściej spowodowana jest wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowym oraz krótkowzrocznością. Może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Niestety jaskra rozwija się przez wiele lat bezobjawowo i bezboleśnie. Jest zauważalna przez chorego dopiero w zaawansowanym stadium, gdy pole widzenia jest bardzo ograniczone i zanika. Dlatego osoby starsze powinny badać wzrok przynajmniej raz w roku.
Zaćma
Zaćma, inaczej katarakta to zmętnienie soczewki oka. Powoduje ona pogorszenie widzenia. Może być spowodowana starzeniem się, dziedzicznością, nadmiernym promieniowaniem UV, niektórymi chorobami lub lekami. Objawy zaćmy to m.in. zmniejszenie ostrości widzenia, trudności w czytaniu, rozmazywanie obrazów, zwiększone rozproszenie światła (halo, blaski). W późniejszych stadiach choroby mogą pojawić się także bóle i zawroty głowy. Zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie. Leczenie polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. W zależności od stopnia zaćmy, operacja może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Choroby zapalne oczu
Choroby zapalne oczu to grupa schorzeń, które objawiają się zapaleniem różnych części oka:
- zapalenie spojówek,
- zapalenie rogówki,
- zapalenie błony naczyniowej,
- zapalenie tęczówki.
Przyczyny chorób zapalnych oczu mogą być różne, np: infekcje, alergie, urazy, choroby autoimmunologiczne. Główne objawy: łzawienie, zaczerwienienie, swędzenie, ból oka i ograniczona widoczność. Leczenie chorób zapalnych oczu zależy od przyczyny. Lekarz może przepisać receptę na krople do oczu, maść z antybiotykiem, zalecić zmianę stylu życia a nawet skierować na zabieg chirurgiczny.
Zwyrodnienie związane z wiekiem rogówki
Zwyrodnienie związane z wiekiem rogówki (ARMD) jest jednym z najczęstszych powodów utraty wzroku u osób starszych. Jest to proces, który prowadzi do utraty pigmentu i struktury rogówki. Dochodzi też do powstawania zmian naczyniowych i zwapnień.
Do objawów ARMD zaliczamy m.in. zaburzenia widzenia, rozmazanie obrazu, trudności w widzeniu nocą oraz zmniejszenie ostrości widzenia. Obecnie nie ma skutecznego leczenia ARMD. Lekarze stosują u pacjentów okulary progresywne, soczewki kontaktowe. Czasami konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Profilaktyka wzroku u osób starszych
Profilaktyka wzroku u osób starszych jest bardzo ważna. Z wiekiem zwiększa się ryzyko rozwoju chorób oczu.
- Regularnie wykonuj badania wzroku. Raz w roku (jeśli nie ma żadnych problemów z oczami) lub częściej (jeśli występują objawy takie jak mroczki przed oczami lub trudności w czytaniu) odwiedź okulistę/optometrystę.
- Pamiętaj, że palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu zwiększają ryzyko rozwoju chorób oczu.
- Jedz owoce i warzywa. Dostarczaj organizmowi odpowiedniej ilości witaminy: A, C i E oraz luteiny, które pomagają w utrzymaniu zdrowia oczu.
- Chroń oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego UVA i UVB – noś dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrami.
- Kontroluj ciśnienie krwi i ciśnienie wewnątrzgałkowe oka.
- Utrzymuj prawidłową masę ciała. Dbaj o odpowiednią dietę, uprawiaj sport (spacery, jazda na rowerze, siłownie na świeżym powietrzu). Obniżają one ryzyko rozwoju chorób oczu.
Osoby starsze powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie. Profilaktyka pozwala na wykrycie chorób oczu we wczesnym stadium oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Dzięki temu możesz uratować wzrok i cieszyć się wyraźnym widzeniem.
Jeżeli jesteś w grupie ryzyka: jesteś w podeszłym wieku, cierpisz na choroby współistniejące (np. cukrzycę, nadciśnienie) – nie zwlekaj. Salony optyczne Optyk.com oferują profesjonalne badania wzroku: optyk Szczecin, optyk Gliwice i optyk Opole zapraszają.