Icon Szybka realizacja
Icon 15 dni na zwrot
Icon Bezpieczeństwo transakcji

Co oczy mówią o naszym zdrowiu?

Co oczy mówią o naszym zdrowiu?

Oczy to zwierciadło duszy człowieka. Możesz w nich wszystko zobaczyć. Z pewnością nie raz słyszałeś takie stwierdzenie od osób starszych. Jest w nim sporo prawdy. W oczach zobaczysz radość, smutek czy strach. Możesz też z nich odczytać stan zdrowia.

Badanie wzroku może wykryć wczesne objawy cukrzycy, chorób serca, stwardnienia rozsianego, a nawet raka. Profilaktyka i badania kontrolne mogą pomóc Ci cieszyć się zdrowiem przez wiele lat. Kompleksowe badanie wzroku może więc uratować nie tylko Twoje oczy, ale życie.

Jeżeli nadal widzisz wyraźnie, ale oczy zmieniły kolor, są spuchnięte lub czerwone, to nie zwlekaj. Salony optyczne Optyk.com zapraszają na badanie wzroku:

Co badanie wzroku powie o Twoim ogólnym stanie zdrowia?

Jeżeli Twoje oczy wyglądają inaczej niż zazwyczaj, konieczne będzie przeprowadzenie szczegółowego badania przez okulistę. W razie niepokojących objawów lub zmian w wyglądzie oczu zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Co mogą oznaczać zmiany?

Zmiany w tęczówce oka

Zmiany w tęczówce oka mogą wskazywać na choroby tarczycy lub nerek. Niedoczynność tarczycy może prowadzić do bladości tęczówki. Natomiast nadczynność tarczycy może spowodować przekrwienia tęczówki, a nawet wytrzeszcz oczu. Możesz mieć również obrzęknięte o lub swędzenie oczu. W przypadku choroby nerek również może dojść do zmian w zabarwieniu tęczówki (bladość lub przekrwienie).

Wokół tęczówki gromadzi się również podwyższony cholesterol.  Tworzy się wówczas biała, szara lub niebieska obwódka. Może być ona również objawem chorób serca lub udaru mózgu. Czasami wskazuje też na objawy starzenie się.

Zmiana koloru oczu może być oznaką czerniaka oka. Z kolei zakrwawiona siatkówka może wskazywać na białaczkę.

Podwyższony cholesterol gromadzi się wokół tęczówki. Tworzy się wówczas biała, szara lub niebieska obwódka. Może ona też być objawem starzenie się, a Może jednak być też objawem chorób serca lub udaru mózgu.

Negatywny wpływ na zmiany w obrębie tęczówki ma również palenie tytoniu, promieniowanie UV, a nawet stosowanie niektórych leków. Dlatego pamiętaj, że tylko szczegółowe badania mogą przyczynić się do postawienia dokładnej diagnozy.

Jeżeli białka oczu są żółte może to wskazywać na poważne problemy z wątrobą lub woreczkiem żółciowym. Konieczne może być wprowadzenie diety: zmniejszenie spożycie cukru i soli oraz przetworzonych produktów, rezygnacja z alkoholu.

Zmiany w naczyniach krwionośnych

Naczynia krwionośne na dnie oka są widoczne podczas badania oka za pomocą specjalnego urządzenia zwanego oftalmoskopem. Zmiany takie jak poszerzenie, pogrubienie naczyń krwionośnych, tworzenie się nowych nieprawidłowych naczyń mogą być oznaką cukrzycy.

Jeżeli masz zbyt duże ciśnienie krwi, to naczynia mogą pękać, zwężać się lub być obrzęknięte. Wzrasta wówczas ryzyko udaru lub zawału mięśnia sercowego. Wysokie ciśnienie wpływa również negatywnie na wzrok.

 Zmiany w rogówce oka mogą być oznaką chorób tkanek miękkich lub infekcji

Rogówka oka to cienka, przeźroczysta tkanka, która pokrywa przednią część gałki ocznej. Może ona ulegać zmianom w wyniku różnych chorób lub stanów patologicznych.

Zmiany w rogówce oka mogą być oznaką chorób tkanek miękkich, takich jak zapalenie spojówek lub zapalenie rogówki. Zapalenie spojówek to stan zapalny błony śluzowej wokół oka, natomiast zapalenie rogówki to stan zapalny samej tkanki rogówki. Obie te choroby mogą prowadzić do zmian w wyglądzie rogówki, takich jak zaczerwienienie, obrzęk lub bolesność.

Zmiany w rogówce oka mogą być również oznaką infekcji, takiej jak zakażenie grzybicze lub bakteryjne. Infekcje te mogą prowadzić do zmian w wyglądzie rogówki, takich jak zaczerwienienie, obrzęk lub bolesność.

Jednak należy pamiętać, że zmiany w rogówce oka mogą być spowodowane również innymi czynnikami, takimi jak urazy mechaniczne lub narażenie na szkodliwe promieniowanie UV. Dlatego też konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego badania przez lekarza w celu postawienia dokładnej diagnozy.

Zmiany w gałce ocznej

Zmiany w obrębie gałki ocznej mogą wskazywać na choroby układu nerwowego. Może dojść do niezdolności ruchu gałką oczną w określonym kierunku lub mogą nastąpić niekontrolowane ruchy gałki ocznej. Zaburzenia mogą toż obejmować brak ostrości widzenia, rozmazane widzenie albo brak widzenia w jednym oku.

Niektóre choroby zapalne, jak np. zapalenie opon mózgowych również wpływają na zmiany w gałce ocznej. Może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk lub bolesność.

Stwardnienie rozsiane też atakuje cały układ nerwowy. Dlatego może dojść do zapalenia nerwu wzrokowego. Nerwy wzrokowe puchną i będziesz widzieć rozmazany obraz.

Jedynie diagnoza lekarska może ustalić przyczynę zmiany w gałce ocznej. Wpływ na nią mogą mieć też urazy mechaniczne lub promieniowanie UV.

Nawet jeżeli masz dobry wzrok i widzisz wyraźnie, to pamiętaj o badaniach wzroku.  Profilaktyka jest najważniejsza, a z oczu można wyczytać wiele chorób. Odwiedź nasze salony optyczne: optyk Szczecin, optyk Gliwice oraz optyk Opole.

Mogą zainteresować Cię również

Podobne artykuły