Opuchnięte oczy i opuchnięte powieki
Cienie pod oczami oraz opuchnięte powieki lub oczy to częsta dolegliwość wielu ludzi. Nie wygląda to estetycznie a dodatkowo może powodować, np. ból głowy.
Bardzo często termin opuchnięte oczy oraz opuchnięte powieki jest stosowany zamiennie. Terminy te jednak różnią się od siebie. Opuchnięte powieki przeważnie wskazują na alergię, uraz lub stan zapalny. Z kolei opuchnięte oczy mogą świadczyć o silnym zmęczeniu lub starzeniu się. Często też są wyrazem odziedziczonych rys twarzy lub cech skóry.
Dlaczego oczy są opuchnięte?
Czynniki, które najczęściej powodują opuchnięte oczy:
- odwodnienie organizmu,
- problemy z zatokami,
- nadmiar soli w diecie,
- silne zmęczenie,
- stres,
- niewystarczająca ilość snu,
- cechy dziedziczne,
- starzenie się,
- płacz (łzy).
W przypadku cech dziedzicznych trudno poza zabiegami medycyny estetycznej wpłynąć na nasz wygląd. Z wiekiem skóra staje się też mniej sprężysta oraz traci na jędrności. Worki (wory) pod oczami nie powinny nas martwić, ale warto przyjrzeć się im bardziej.
Opuchnięte oczy rano
W ciągu dnia oczy wykonują miliony ruchów – mrugamy, patrzy w dal, a za chwilę z bliska. Czytamy, piszemy, zamykamy oczy. Wszystkie te czynności wpływają na ruch gałki ocznej. Podczas snu nasze oczy odpoczywają. Nie mrugasz przez wiele godzin. Może to być jeden z powodów, dla których rozwija się obrzęk oczu. Rano po przebudzeniu możesz więc odczuwać dyskomfort. Wystarczy jednak chwila, aby Twoje oczy powróciły do równowagi.
Jeżeli nie jesteś pewien, czy masz opuchnięte oczy czy opuchnięte powieki, to zgłoś się na badania do okulisty. Szczególnie, gdy stan ten utrzymuje się dłuższy czas.
Opuchnięte oczy – jak sobie radzić?
Najważniejsze w przypadku opuchniętych oczu jest znalezienie przyczyny takiego stanu. Łatwo wówczas wyeliminować szkodliwy czynnik.
- unikaj odwodnienia i pij duże ilości wody,
- ogranicz spożywanie soli,
- stosuj okłady, np. z żelem chłodzącym,
- sięgnij po naturalne sposoby: napar z herbaty lub plasterki świeżego ogórka,
- kup w aptece krople, które łagodzą podrażnienia,
- stosuj kremy do pielęgnacji wokół oczu,
- zadbaj o odpowiednią ilość snu,
- postaraj się wyeliminować sytuacje stresogenne,
- jeżeli nosić soczewki kontaktowe - zdejmij je.
Co to jest opuchnięta powieka?
Opuchnięte mogą być obie powieki. Zarówno górna jak i dolna. Możesz odczuwać ból, ale nie zawsze. Opuchnięta powieka może być spowodowana stanem zapalnym wokół oka. Czasami opuchlizna jest na tyle duża, że nie można otworzyć oka.
Co powoduje opuchnięte powieki?
- alergie, w tym alergia oczu,
- choroby tarczycy, m.in. Orbitopatia tarczycowa,
- infekcje oka,
- różowe oko,
- zespół suchego oka,
- zapalenie spojówek,
- opryszczka oczna,
- jęczmień oka,
- uraz oka (uderzenie),
- choroby ogólnoustrojowe, np. niewydolność nerek,
- wiotkość powiek (Blefarochalaza),
- soczewki kontaktowe.
Leczenie opuchniętych powiek
W przypadku niewielkiej opuchlizny zastosuj domowe sposoby, np. zimny kompres lub okład z herbaty. Jeżeli opuchnięta powieka jest spowodowana urazem możesz zastosować okład z lodu. Pamiętaj jednak, że opóźnianie leczenia może być niebezpieczne.
W razie potrzeby sięgnij po leki przeciwbólowe (np. ibuprofen, który działa też przeciwzapalnie). Nie stosuj żadnych kosmetyków, które mogą dodatkowo podrażnić oczy. Możesz też zastosować krople nawilżające, które działają jak sztuczne łzy.
Jeżeli opuchnięta powieka się utrzymuje, to umów badanie do okulisty. Konieczne może być kropienie oczu, stosowanie maści a nawet podanie antybiotyku. Jeżeli Twoje oczy są nadwrażliwe na światło, odczuwasz ból oka lub jego obrzęk to nie zwlekaj z wizytą. Niedozwolone jest też noszenie w tym czasie soczewek kontaktowych. Pogorszysz stan swoich oczu.
Jeżeli masz problemy ze wzrokiem, cierpisz na opuchnięte oczy lub opuchnięte powieki, to umów się na badanie do specjalisty. Kompleksowe badania wzroku wykonasz w Optyk.com: