Osoby noszące soczewki kontaktowe muszą szczególnie uważać na wzrok. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do poważnej infekcji oka. W okresie jesienno-zimowym często odwiedzamy kąpieliska z krytymi basenami. W wodzie mogą znajdować się ameby, które powodują pełzakowate zapalenie rogówki.
Co to jest pełzakowate zapalenie rogówki wywołane przez Acanthamoeba?
Akanthamoeba, to ameby -czyli jednokomórkowe pasożyty powszechnie występujące w źródłach wody. Ameby można spotkać w wodzie z kranu, w wodzie ze studni, w basenach czy wannach z hydromasażem.
Nieleczone zakażenie Acanthamoeba może nieść ze sobą daleko idące skutki. Oprócz silnego bólu może grozić Ci utrata wzroku i ślepota. Jeśli nie podejmiesz szybkiego leczenia, to konieczny będzie pobyt w szpitalu. W ciężkich przypadkach może dojść nawet do przeszczepu rogówki.
Co powoduje pełzakowate zapalenie rogówki wywołane przez Acanthamoeba?
Pełzakowate zapalenie rogówki wywołane przez Acanthamoeba spowodowane jest używaniem skażonej wody. Źródłem zakażenia może być nawet pojemnik na soczewki. Dlatego tak ważne jest codzienne mycie płynem do dezynfekcji soczewek. Pomaga też jego częsta wymiana.
Soczewki kontaktowe przeznaczone do dłuższego stosowania powinny być dobrze dezynfekowane. Pamiętaj, aby po zdjęciu soczewki z oka, za pomocą kilku kropel płynu dokładnie umyć soczewkę. Przestrzegaj instrukcji oraz harmonogramu noszenia szkieł.
Acanthamoeba osiada na soczewce, a ta ma bezpośredni kontakt z rogówką. Wystarczy to, aby doszło do zakażenia tym niebezpiecznym pierwotniakiem. Myjąc soczewkę skupiamy się często na jej środku, zapominając o jej krawędziach. Zwróć uwagę, czy poprawnie myjesz soczewki.
Objawy zapalenia rogówki wywołane przez Acanthamoeba.
Do objawów zakażenia przez Acanthamoeba możemy zaliczyć:
- zaczerwienie oczu,
- nadwrażliwość na światło,
- niewyraźne widzenie,
- ból oka po zdjęciu soczewek,
- łzawienie z oczu,
- uczucie ciała obcego w oku.
Początkowe objawy pełzakowatego zapalenia rogówki przypominają objawy zmęczenia oczu. Zrezygnuj z chodzenia w soczewkach kontaktowych na kilka dni. Po tym czasie załóż nowe soczewki. Jeżeli objawy nie ustąpią to koniecznie umów wizytę u okulisty.
Objawy pełzakowatego zapalenia rogówki mogą też wskazywać inne, liczne infekcje oka. Dlatego zakażenie wywołane przez Acanthamoeba, może być trudne do zdiagnozowania.
Acanthamoeba jest jednak odporna na leczenie antybiotykami, które działają przy podobnych zakażeniach. Dodatkowo może pojawić się pierścieniowate owrzodzenie tkanki rogówki.
Nigdy nie lekceważ zapalenia spojówek i rogówki. Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany, to koniecznie umów się na wizytę do okulisty:
Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?
Osoby noszące soczewki powinny szczególne dbać o oczy. Jeżeli chcesz korzystać z basenu, to zdejmij szkła i korzystaj w tym czasie z okularów korekcyjnych. Innym rozwiązaniem może być używanie dopasowanych okularów do pływania. Nigdy nie pływaj w soczewkach kontaktowych bez dodatkowego zabezpieczenia. Chroń swoje oczy przed pełzakowatym zakażeniem rogówki wywołanym przez Acanthamoeba.
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia pełzakowatego zapalenia rogówki?
Jeżeli będziesz dbać o swoje soczewki kontaktowe, to nie musisz obawiać się zakażenia zapalenia rogówki wywołanego przez Acanthamoeba.
Pamiętaj o poniższych zasadach, które minimalizują ryzyko zakażenia:
- Umyj i ususz ręce zanim dotkniesz soczewki kontaktowe.
- Jeżeli używasz soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych, to zawsze wlej do pojemnika świeży płyn. Nie używaj soli fizjologicznej, która nie jest przeznaczona do soczewek.
- Do pielęgnacji soczewek stosuj jedynie dedykowane płynów. Nigdy nie używaj wody z kranu. Nie nadaje się ona do pielęgnacji szkieł.
- Dokładnie umyj prawą i lewą stronę soczewki. Nie wkładaj do pojemnika brudnych szkieł.
- Dbaj o czystość pojemnika na soczewki. Myj go środkiem do dezynfekcji. Przez kilka sekund potrzyj palcem środek pudełka. Wylej płyn, przemyj pojemnik ponownie. Odwróć go do góry nogami i pozostaw do wyschnięcia.
- Wymieniaj pojemnik na soczewki raz na kwartał. Niektórzy okuliści rekomendują wymianę nawet raz na miesiąc.
- Jeżeli idziesz na basen, chcesz skorzystać z wanny z hydromasażem lub prysznica – zdejmij soczewki kontaktowe i załóż okulary korekcyjne. Możesz też użyć okularów do pływania.
Jak widzisz, jedyną możliwością ochrony przed pełzakowatym zapaleniem rogówki jest zapobieganie zakażeniu przez Acanthamoeba.
Jeżeli zauważysz zmiany w swoich oczach, np. pogorszenie widzenia, zmiany w siatkówce lub rogówce, to gabinety okulistyczne GO czekają na Ciebie. Zadzwoń i umów wizytę. Nie zwlekaj i dbaj o oczy.