Icon Szybka realizacja
Icon 15 dni na zwrot
Icon Bezpieczeństwo transakcji

Soczewki sferyczne soczewki sferyczne

arrow_drop_down
Filtry
Sortuj po
arrow_drop_down

Soczewki sferyczne

Soczewki sferyczne to najpopularniejszy rodzaj soczewek kontaktowych. Mają charakterystyczny kształt wycinka kuli, który doskonale dopasowuje się do kształtu oka. Korygują wady wzroku polegające na nieprawidłowym załamywaniu się promieni świetlnych, które skupiają się za lub przed siatkówką. Dzięki soczewkom sferycznym światło skupia się w prawidłowym miejscu oka, czyli na jego siatkówce. Soczewka sferyczna zapewnia najostrzejszy obraz w centrum widzenia. Jej zaokrąglone krawędzie minimalizują kontakt z powiekami i zapewniają ich niewyczuwalność podczas noszenia. Odpowiednio dopasowane soczewki sferyczne gwarantują zatem nie tylko wyraźne widzenie, ale również wysoki komfort użytkowania – bez uczucia zmęczonych oczu.

Rodzaje soczewek sferycznych w ofercie German Optiker

Oferta sklepu German Optiker uwzględnia różne rodzaje soczewek sferycznych od zaufanych na rynku producentów. Mogą skorzystać z niej zarówno krótko-, jak i dalekowidze. To soczewki sferyczne o różnej mocy: od –12 do nawet +20 dioptrii. Tak zwane „minusy” są najcieńsze w centrum soczewki, a grubsze na obrzeżach, z kolei „plusy” są najgrubsze na środku, a po bokach cieńsze. Szeroki wybór soczewek dotyczy również częstotliwości ich wymiany. W asortymencie German Optiker znajdują się soczewki sferyczne jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne oraz roczne. Zależnie od trybu życia i indywidualnych preferencji można wybrać najbezpieczniejszy dla swojego zdrowia wariant.

Kto może nosić szkła kontaktowe sferyczne?

O doborze odpowiednich soczewek zawsze powinien decydować wykwalifikowany optometrysta. Na podstawie przeprowadzonego badania wzroku może on zalecić szkła kontaktowe sferyczne rozpraszające lub skupiające światło. Najczęściej przepisywane są klasyczne soczewki sferyczne o okrągłym kształcie. Soczewki sferyczne o mocy ujemnej są przeznaczone dla krótkowidzów, którzy nieostro widzą odległe obiekty. Z kolei szkła kontaktowe sferyczne o mocy dodatniej zaprojektowano dla dalekowidzów, którzy widzą nieostre obiekty znajdujące się blisko.

Soczewki sferyczne a toryczne – różnice

W przeciwieństwie do soczewek sferycznych szkła kontaktowe toryczne powstały dla oczu o nieregularnym kształcie – na ogół dotyczy on zmienionego kształtu rogówki albo soczewki oka. Soczewki toryczne są inaczej nazywane cylindrycznymi, co wynika z ich specyficznego kształtu: płaskiego w jednej osi i wklęsłego w prostopadłym przekroju. Porównując ze sobą szkła sferyczne a cylindryczne, nie sposób pominąć kwestię przeznaczenia soczewek. Szkła kontaktowe toryczne korygują astygmatyzm, czyli niewyraźne widzenie na każdą odległość. Mogą mieć różną moc i wymagają właściwej pozycji na rogówce.

Soczewki kontaktowe sferyczne – czym kierować się podczas wyboru?

Oprócz mocy i częstotliwości wymiany soczewki kontaktowe sferyczne różnią się także wieloma innymi cechami, które można dostosować do własnych potrzeb. W ofercie German Optiker znajdują się wysokiej jakości soczewki silikonowo-hydrożelowe, które cechuje najwyższa przepuszczalność tlenowa. Producenci soczewek stosują różne, zaawansowane technologie mające na celu jak najdłuższe zatrzymywanie wody w soczewkach, co zapewnia wysoki komfort noszenia. Do wyboru pozostają na przykład modele samonawilżane niewymagające dodatkowego stosowania kropli do oczu. Soczewki o wyższym stopniu uwodnienia warto wybierać także do noszenia w trudnych warunkach, na przykład podczas jazdy rowerem w gorący dzień lub do pracy w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Dodatkowe właściwości szkieł kontaktowych sferycznych

W trakcie doboru soczewek o odpowiednich parametrach warto rozważyć zakup modelu z filtrem UV chroniącym gałkę oczną oraz powieki przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Takie szkła kontaktowe sferyczne minimalizują ryzyko między innymi zwyrodnienia plamki żółtej oraz czerniaka. Niektórzy producenci soczewek oferują szkła kontaktowe zapewniające lepsze widzenie w warunkach słabego oświetlenia, a także redukujące niekomfortowy efekt olśnienia. Tego rodzaju szkła kontaktowe mogą ułatwiać pracę w niesprzyjających warunkach oświetleniowych.

Soczewki sferyczne – opakowania o różnej objętości

Wiele osób noszących na stałe korekcyjne szkła kontaktowe dobiera soczewki sferyczne także pod względem jak najbardziej ekonomicznej ceny. Oprócz częstotliwości wymiany soczewek warto wziąć pod uwagę także ich liczbę w opakowaniu. W ofercie German Optiker znajdują się szkła kontaktowe sferyczne pakowane zbiorczo, na przykład jednodniowe po 90 sztuk lub miesięczne po 6 sztuk. Na ogół cena większego opakowania jest atrakcyjniejsza od opakowań mniejszych.