Cyfrowe zmęczenie oczu
Dorośli i dzieci spędzają wiele godzin przed ekranem komputerów, tabletów, czy telefonów. Długotrwałe, codzienne wpatrywanie się w urządzenia cyfrowe powoduje jednak poważny problem z oczami. Bóle głowy, karku, czerwone i suche oczy, zmęczenie i dyskomfort to główne objawy tej przypadłości. Możesz spotkać się z nazwami: cyfrowe zmęczenie oczu, komputerowe zmęczenie oczu lub zespół widzenia komputerowego.
Cyfrowe zmęczenie wzroku dotyka coraz więcej osób. Niestety, ale obecny tryb pracy, nauki czy spędzania wolnego czasu negatywnie wpływa na oczy. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe korzystanie z urządzeń cyfrowych oraz przestrzegać kilku zasad. Dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze wzrokiem.
Objawy cyfrowego zmęczenia oczu
Do głównych objawów komputerowego zmęczenia oczu należą:
- zmęczenie oczu i dyskomfort,
- suche oczy lub nadmierne łzawienie,
- rozmazany obraz,
- podwójne widzenie,
- czerwone spojówki,
- drżenie oczu,
- niewyraźne widzenie,
- wrażliwość na światło,
- bóle głowy,
- ból szyi, ramion i pleców,
- zmęczenie, senność, rozdrażnienie.
Jak radzić sobie z cyfrowym zmęczeniem oczu?
Komputerowe zmęczenie oczu to poważna dolegliwość. Istnieje kilka sposobów, które zmniejszają ryzyko zmęczenia oczu i towarzyszących mu objawów.
- Badanie wzroku. Przynajmniej raz w roku wykonaj badanie wzroku. Możesz w ten sposób zapobiec wielu schorzeniom oczu. Na wizycie poinformuj lekarza optometrystę/okulistę o tym, jak często korzystasz z urządzeń cyfrowych. Opowiedz dokładnie o wszystkich swoich problemach dotyczących wzroku czy bólach głowy. Dokładny wywiad oraz badania pozwolą specjaliście na postawienie diagnozy. Umów badanie wzroku w jednym z naszych salonów: optyk Gliwice, optyk Opole, optyk Szczecin.
- Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Zmęczenie oczu może być spowodowane zbyt jasnym światłem słonecznym, które wpada przez okno. Oświetlenie w pomieszczeniu również bywa zbyt ostre. Zmniejsz oświetlenie wewnętrzne, używając mniejszej liczby żarówek o mniejszej intensywności. Jeżeli jest to możliwe, to postaraj się tak ustawić komputer, aby okna były z boku. Światło słoneczne nie powinno padać z przodu lub z tyłu.
- Zminimalizuj odblaski. Pracując przy komputerze/laptopie zadbaj, aby od jego ekranu nie odbijały się odblaski. Przy pracy lepiej sprawdzają się ściany w ciemniejszych, matowych kolorach. Osoby z wadą wzroku powinny też zaopatrzyć się w okulary korekcyjne z powłoką antyrefleksyjną. Zmniejsza ona odblaski i minimalizuje ilość światła odbijającego.
- Zadbaj o miejsce pracy i dobry sprzęt.
- Kupując nowy laptop, wybierz ten o najwyższej rozdzielczości. Rozdzielczość jest związana z „rozstawem punktów” wyświetlacza. Powinna ona mieć rozstaw punktów 0,28 mm lub mniejszej. Im mniejsza ilość punktów, tym obraz jest bardziej ostry.
- Jasność ekranu powinna być zbliżona do otoczenia.
- Używaj rozmiaru czcionki, która umożliwia wygodne czytanie i pisanie. Na białym tle najlepiej sprawdza się czarny kolor. Przy jasnych kolorach, np. żółtym, oczy szybciej się męczą.
- Na biurku postaw lampkę. Zwróć uwagę, aby nie świeciła ona bezpośrednio w oczy ani w ekran.
- Usiądź wygodnie i pamiętaj o prawidłowej postawie ciała. Krzesło powinno być tak ustawione, aby stopy spoczywały na podłodze.
- Ekran komputera powinien znajdować się w odległości około 40 do nawet 100 cm od oczu. Górna krawędź ekranu powinna znajdować się poniżej linii wzroku, a środek na linii swobodnego patrzenia.
- Pamiętaj o mruganiu. Jeżeli długo wpatrujesz się w urządzenie cyfrowe lub czytasz książkę, to często zapominamy o prawidłowym mruganiu. Powoduje to suchość oczu, ponieważ łzy szybciej odparowują.
- Ćwicz swoje oczy. Ćwiczenia zmniejszą ryzyko zmęczenia oczu przy komputerze.
- Co 20 minut mrugaj 10 razy, zamykając dokładnie oczy. Rób to powoli, tak jakbyś zasypiał. To proste ćwiczenie pozwoli Ci ponownie nawilżyć oczy.
- Raz na 20 minut odwracaj wzrok od urządzenia cyfrowego i patrz w dal (co najmniej 6 metrów) przez 20 sekund.
- Zapobiegaj skurczom akomodacyjnym – patrz w dal przez 10-15 sekund, a następnie na coś z bliska przez 10-15 sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
- Rób przerwy. Pamiętaj o przerwach w trakcie pracy. Zmniejszysz w ten sposób ból pleców, szyi czy ramion. Wstań, poruszaj się, zrób kilka przysiadów. Odpocznie nie tylko ciało, ale również oczy. Zadbaj o przynajmniej jedną przerwę 10-minutową raz na godzinę.
- Kup okulary do pracy przy komputerze. Nawet jeżeli nie masz wady wzroku, to możesz kupić tzw. okulary zerówki, z odpowiednimi filtrami. Minimalizują one odblaski, eliminują też światło niebieskie emitowane przez ekran cyfrowy. Takie okulary, to również świetne rozwiązanie dla osób, które na co dzień noszą soczewki kontaktowe. Są one szczególnie narażone na dyskomfort, szczególnie gdy długo pracują przed komputerem. Zapytaj naszego optyka, które rozwiązania okularowe będą najlepsze dla Ciebie.
Jeżeli objawy cyfrowego zmęczenia oczu utrzymują się pomimo stosowania powyższych metod, to koniecznie skonsultuj się ze specjalistę od oczu. Tylko dokładne badanie wzroku i wywiad lekarski mogą zapobiec wielu chorobom i schorzeniom oczu.