Icon Szybka realizacja
Icon 15 dni na zwrot
Icon Bezpieczeństwo transakcji

Co oznaczają oznaczenia na okularach i jak poprawnie dobrać oprawki?

Co oznaczają oznaczenia na okularach i  jak poprawnie dobrać oprawki?

Wybór oprawek okularów jest prosty jeśli wiesz, jakie parametry będą miały wpływ zarówno na ich wygląd na Twojej twarzy jak również komfort używania. To, że oprawki okularów świetnie wyglądają i idealnie pasują do Twojej osobowości, to pierwszy krok do tego, aby zdecydować się na ich zakup. Pamiętaj, że oprawki powinny być dopasowane również pod kątem rozmiaru, aby zapewnić również odpowiedni komfort ich noszenia.

 

Wybór oprawek okularów

Oprawki okularów powinno się dobierać przede wszystkim do kształtu naszej twarzy. W ten sposób uzyskasz najlepsze efekty, podkreślając swój wygląd, oczy lub odwracając uwagę od pewnych niedoskonałości. W końcu każdy ma prawo tak samo dobrze czuć się ze sobą jak i tracić pewność siebie z powodu drobnych szczegółów.

Decydując się na nowe oprawki, trzeba jednak pamiętać także o innych ich parametrach, a są nimi wymiary. To dzięki nim jesteś w stanie prawidłowo wyśrodkować oczy w otworze soczewki, rozłożyć równomiernie ciężar na obie nakładki na nos, dopasować prawidłowo zauszniki oraz zapewnić sobie gwarancję, że kiedy pochylisz się lub wykonasz niespodziewany ruch głową, nie spadną lub nie zsuną się. Zakupy przez Internet otwierają nam możliwość zakupu praktycznie każdych dostępnych na rynku oprawek wraz z soczewkami. Jednak co zrobić, jeśli nie możesz pozwolić sobie na odwiedzenie punktu stacjonarnego i przymierzenie oprawek? Możesz skorzystać z oznaczenia DIY wydrukowanego na okularach, które już posiadasz. Dzięki temu prostemu oznakowaniu bez problemu dopasujesz kolejne oprawki, ale nawet jeśli takiego oznaczenia nie znajdziesz, z pomocą już posiadanej pary okularów łatwo zmierzysz je i dopasujesz kolejne.

Jak określić rozmiar okularów?

Rozmiar okularów określany jest za pomocą kilku parametrów, są nimi:

  • szerokość okularów- wymiar wyznaczany od najdalszego wysuniętego punktu po obu stronach,
  • mostek- szerokość elementu łączącego obie soczewki,
  • długość zauszników- od mocowania do przedniej części oprawki do końca,
  • wysokość i szerokość soczewki- przestrzeń na soczewkę optyczną.

Jeśli posiadasz już okulary, możliwe, że znajduje się na nim dodatkowe oznakowanie, np. 55x19x140, które odpowiednio określa: szerokość soczewki, szerokość mostka oraz długość zausznika. Te wymiary są kluczowe, ale nie zawsze oddają w pełni to, jak komfortowo będzie CI się nosiło nowe oprawki. Jednym z wymiarów, który może mieć decydujący wpływ na komfort noszenia nowych okularów będzie szerokość okularów. Dysponując okularami, jesteś w stanie ten pomiar wykonać samodzielnie.

WAŻNE!

Jeśli SPH na recepcie wynosi +/-6,00, najlepiej trzymać się soczewek o szerokości mniejszej niż 50 mm. Dzięki temu Twoje soczewki będą cieńsze, całe okulary lżejsze a grubość szkieł wpłynie także na poprawę ich wizerunku, np. patrząc na Ciebie z profilu.

Podsumowanie

W doborze nowych oprawek okularów nie ograniczaj się wyłącznie do kształtu twarzy, koloru i przeznaczenia. Zwróć uwagę na wymiary oprawek, w tym również rozmiar soczewki, która będzie w nim zamontowana. Zgodnie z powyższymi wskazówkami, wszystkie te elementy będą miały decydujący wpływ na komfort używania okularów.

Mogą zainteresować Cię również

Podobne artykuły